Svt satsar rekordstort

OS i Aten innebär att Svt gör sin största satsning någonsin. Totalt är 73 medarbetare på plats i den grekiska huvudstaden. De står för 16 tv-timmar per dygn.
Svenskarna erbjuds ett omfattande utbud från sju olika kanaler. Sveriges television är tongivande med totalt 600 timmar, varav 200 i det analoga nätet. Övriga 400 timmar serveras i de digitala kanalerna SVT 24 och SVT Extra OS.
Förberedelserna har pågått i ett år. Med så många medarbetare på plats, så många tävlingsplatser, så många kameror är koordination avgörande för framgången.
Redan klockan nio på morgonen börjar direktsändningarna och sedan rullar bilderna till kl 00.30 med två avbrott för sammandrag kl 17 respektive 22.30. Nattinén innehåller 90 minuter sammandrag från en match i någon av de stora bollsporterna.
Svt har numera som vana att satsa på en mobil studio och så sker även i Aten. Det innebär att dagligen bestäms vilken arena som ska besökas och från just den platsen sänder Studio Zorba som leds av Peter Jihde som ska stå för sammandrag, gästsnack, analyser och uppföljningar.
Förutom de analoga sändningarna blir det en massa OS-timmar i de två digitala kanalerna, SVT 24 och SVT Extra OS.
TV4 visar 18 fotbollsmatcher (de flesta av dem från damturneringen) och i TV4 Plus två herrmatcher i fotboll samt 10 basketmatcher.
TV4 och Canal Digital samverkar dessutom om en digital kanal. OS-kanalen visar sammanlagt 44 fotbolls- och basketmatcher.

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Zlatan Ibrahimović var 41 år gammal när han avslutade sin professionella fotbollskarriär i juni 2023 efter en sista match och avtackning med AC Milan på San Siro. Sedan dess har hans liv mera handlat om att vara familjefar och vara knuten till Milans styrelse, och delvis vara affärsman Nu avslöjar han själv att han vill vill skänka bort sina padelhallar i Sverige. På Twitter erbjuder han nu potentiella aktörer att höra av sig.

Arbetet inför skid-VM på Lugnet i Falun i mars fortgår. Här, som vid alla stora evenemang handlar det mycket om pengar.  Nu har Stora Enso presenterats som huvudsponsor, vilket betyder att koncernen värnar om sitt mångåriga engagemang vid stora skidmästerskap 

Dessutom - flera näringslivsprofiler, bl a Marcus Wallenberg, är klara för en nybildad ekonomigrupp. Och, Kajsa Sjösvärd, tidigare säkerhetschef, är utsedd till ny vd, efter Jonas Peterson plötsliga uppsägning

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.