TV4 köper Sport-Expressen

TV4 tar över Sport-Expressen. Parterna har enats och det innebär att TV4 köper 51 procent av tv-kanalen Sport-Expressen. Betalningen sker med outnyttjade sporträttigheter och därtill ska TV4 täcka Sport-Expressens förluster.
TV4 tar över Sport-Expressen. Parterna har enats och det innebär att TV4 köper 51 procent av tv-kanalen Sport-Expressen. Betalningen sker med outnyttjade sporträttigheter och därtill ska TV4 täcka Sport-Expressens förluster.

- Vi kan utnyttja våra omfattande rättighetspaket på ett mycket mer effektivt sätt. Det är kul för den tv-publik som gillar sport. Vi har tittat länge på vad vi ska göra på sportområdet, och det här är en affär som båda har stor glädje av, säger Jan Sherman, vd för TV4.

Den omedelbara konsekvensen blir att flera av matcherna i fotbolls-VM ska eftersändas i Sport-Expressen. Dessutom blir det ett samarbete med nyhetsbilder.
- Våra tittare får tillgång till ännu mer bra sport, säger TV4:s sportchef Hans Pekkari till Resumé.

Sport-Expressen har rättigheterna  till Superettan i fotboll och Kvalserien i ishockey och där sker nu den förändringen att de närmaste tre åren ska kanalen tillsammans med TV4 Plus visa cirka 70 matcher per säsong. Vidare ska Sport-Expressen sända åtskilliga matcher från stora mästerskap i handboll, evenemang som även direktsänds i TV4 och TV4 Plus.

Jan Scherman, vd för TV4, är mycket nöjd med affären och möjligheterna som nu öppnar sig:
- Det är en affär som båda har stor glädje och vinning av - och framför allt den sportälskande publiken. Vi kommer att kunna utnyttja våra omfattande rättighetspaket på ett mycket mer effektivt sätt.

Den nya samägda kanalen behåller namnet Sport-Expressen och inleder sändningarna den 1 juni. TV4 ska framträda i loggan som ännu inte är designad och klar.
Sport-Expressen är i dag ett helägt dotterbolag till Expressen och började sända i mars 2005 och distribueras av Canal Digital, Comhem och UPC. Däremot inte Viasat och i marknätet, där Sport-Expressen inte fick ett efterlängtat tillstånd.

- Sport-Expressen har stärkt tidningen Expressens position inom sportjournalistik, det är spännande att två stora sportredaktioner på TV4 och Expressen nu står bakom tv-kanalen, säger Expressens chefredaktör Otto Sjöberg.
Samarbetet väntas innebära en satsning på fler egenproducerade program i den gemensamma kanalen.

I en kommentar menar Aftonbladets informationschef Olof Brundin att det är märkligt att TV4 och Expressen har dröjt så länge med ett samarbete.
- Det är obegripligt att det inte har skett tidigare. De lever i samma koncern. Samarbetet kommer att förbättra innehållet i kanalen avsevärt.

Aftonbladet valde att satsa på ett sportmagasin i den dagliga tidningen och sa nej till tv
- Vi valde bort sportkanalen i ett tidigare skede och det var rätt med tanke på den undermåliga kvalitet Sport-Expressen hittills har hållit, säger Olof Brundin.

Grundaren tackar för sig

Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026. 

Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.

Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner 

På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella  stödet från Regeringen till idrotts-Sverige  för att förbättra  anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har  behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att  skickas fördelas direkt.

Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.

 Den där Infantino... Än den ena, än den andra historien om honom. Det senaste är att ha har sett till att ha tillgång till ett eget privatjet så han kan flyga mellan arenorna. Han har nämligen fått låna ett flygplan flygbolaget Qatar airways som är en stor sponsor av det internationella fotbollsförbundet. Så det passade bra. Därmed kan han se åtskilliga matcher, ja, alla enligt honom själv

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen