Skidåkarna på fest när Expressen bjöd
Sedan 2019 har Expressen sänt och producerat Skidsnack-galan, Sveriges enda skidgala där de bästa svenska insatserna under vintern hyllas och prisas. Efter guldregnet under VM i Trondheim var konkurrensen extra hård i de sex kategorierna – men till slut stod det klart att Ebba Andersson för andra gången i karriären utsetts till årets damåkare.
Ebba Andersson och William Poromaa tog hem de tyngsta priserna nvid årets Skidsnack-gala på onsdagskvällen.
Galan leddes av programledaren Philip Gadd tillsammans med skidreportrarna Tomas Pettersson och Petter Landén.
– Det här var det finaste som kunde hända! Med tanke på vårt starka damlag är det här en otrolig merit, säger Andersson som lämnade Trondheim med tre VM-guld.
William Poromaa prisades som årets herråkare efter sitt silver på VM-femmilen.
– Det är stort! Det här var absolut min bästa säsong hittills med både vad som hände på VM och första världscupsegern, säger Poromaa.
Jonna Sundling knep vinsten i kategorin årets prestation efter stafettguldet i Trondheim, där hon tog in över 40 sekunder på Norge på den sista sträckan.
– Det här hade jag inte väntat mig! Jag blir ofta påmind om stafetten när folk kommer fram och är helt lyriska. Det är något som jag alltid kommer att minnas, säger Sundling.
Truls Gisselman utsågs till årets genombrott efter att ha kört den första sträckan i VM-stafetten som slutade med ett brons.
– Det här var en jäkla överraskning. Jag är jättenöjd med säsongen, jag har fått ett lyft i min grundnivå samtidigt som topparna har blivit ännu högre, säger Gisselman.
Frida fick speciapris
Juryns specialpris hamnade hos Frida Karlsson, som vann den historiska femmilen i Trondheim. Det var första gången som damerna körde en femmil i ett mästerskap.
– Det var värt allt slit. Det här guldet kommer jag alltid ha med mig, säger Karlsson.
Även i år delade Skidsnack tillsammans med skidlegendaren Charlotte Kalla ut priset för bästa junior. Valet föll på Tage Börjesson, som tilldelas ett stipendium på 10 000 kronor.
– Jag är så otroligt imponerad av Tage. Att lyckas vinna varenda race visar verkligen vilken all round skidåkare han är, men också att han kan hålla en hög nivå över en hel säsong. Det är inte många som mäktar med det, säger Kalla.
Alla vinnare
Årets damåkare: Ebba Andersson
Årets herråkare: William Poromaa
Årets prestation: Jonna Sundling
Årets genombrott: Truls Gisselman
Årets junior: Tage Börjesson
Skidsnacks specialpris: Frida Karlsson
Mest lästa just nu
Det egentliga verklighetsfrämmande sker. En klubb i fotbollsallsvenskan hotas i sin grund mitt under pågående seriespel. Den ekonomiska krisen är total och nu varslas alla anställda om uppsägning i IFK Norrköping.
Underskottet från i fjol om 43,8 miljoner tynger ekonomin och ledningen skriver nu: ”Det ekonomiska läget är extremt ansträngt”.
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
Efter tre raka, mot Slovakien, Österrike och Finland stiger VM-tempen i och omkring Avicci Arena. Det är bäddat för kvartsfinal som sämst grupptvåa, och en lottning som banar väg för semifinalspel. Hockeyfesten når sitt max om drygt en vecka.
VM-general Tony Wiréhn kan andas ut, och publikmålet omkring 300 000 åskådare kan redan nu räknas hem. Det 88:e mästerskapet, den första turneringen spelades i Antwerpen 1920, har så här långt infriat VM-arrangörens förväntningar. Värme i luften har också skapat tryck i FanZon, 10 000 kvadratmeter på Söderstadions gamla gräsytor, nu täckt av grus.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.
- Det känns grymt kul, menar Viaplays sportchef Erik Westberg.
– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.
Hans karriär är en dröm för åtskilliga ungdomar med förhoppningar om ett likadant genombrott. 19-åriga Lucas Bergvall fick chansen och tog den också via 45 framträdanden under första säsongen i Tottenham och ett nytt kontrakt. Avtalet innebär att han blir kvar i London till och med 2031 med förbättrade villkor.
Han har gjort succé , men saknades i Tottenhams Europa League-trupp mot Bodö/Glimt på grund av en skada. Nu bekräftar Tottenhams tränare Ange Postecoglou att Bergvall troligtvis blir borta resten av säsongen.
– Han har sträckt ledbanden i fotleden. Skadan är allvarlig.
Skriv kommentar