En fulländad femmil - Frida gjorde allt rätt

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Ett märkligt skid-VM på många sätt, detta som nyligen avgjorts i Trondheim. Många oförglömliga bilder och en slutlig resultatlista som aldrig tidigare skådats. Johannes Hösflot Kläbo med maximala sex guldmedaljer runt halsen, det svenska damlandslaget med samtliga gulden på damsidan. Stafetter, Ebba Andersson, Jonna Sundling, Frida Andersson. Har aldrig skett tidigare, kommer kanske aldrig att ske igen. 

Kronprinsessan Victoria, prins Daniel, prinsessan Estelle och prins Oscar poserar för en gruppbild med svenska skidlandslaget med bland andra Frida Karlsson, Jonna Sundling, landslagschef Anders Byström, under Foto: Fredrik Sandberg / TT

Vackrast var kanske, med tanke på allt som hänt genom åren, bilden på en frisk och stark Frida Karlsson som knäckte Therese Johaug på damernas första femmil i VM-sammanhang och förstörde den nysatsande (efter graviditet) norskans sista chans att avsluta med ett guld.

Vackert och glädjande

Frida har länge varit den kanske största talangen någonsin i svensk skidsport men hennes karriär har varit kantad av skador och svårartade problem med näringstillförseln, liknande dem hennes mamma Mia drabbades av under sin karriär.

Frida har gjort oss uppmärksam på den otäcka sidan av uthållighetssporterna, där de som kan ignorera smärtgränsen, mjölksyran och med förmåga att köra rakt igenom den berämda Väggen, närmat sig en farlig gräns. Vi har sett henne avsluta sina lopp i ett tillstånd av bekynnande medvetslöshet, hon har legat helt utslagen i målområdet och fått föras till sjukrummet för ”återupplivning”. Det har varit otäcka bilder tagna bortom gränsen och inte helt ofarliga tillstånd.

Därför var det så fint och vackert och glädjande att se att hon den här gången, efter en rå och rafflande femmil, snabbt reste sig upp efter en kort stund på marken; frisk och fräsch och till synes oberörd. Fast naturligtvis (nästan) helt tömd på krafter. Jag minns att Gunde Svahn kunde göra så där, krama ur lite mer än vad kroppen egentligen hade, och jag minns att han sa en gång, efter ett av de berömda guldloppen på fem mil, att han inte mindes någonting av de sista 500 meterna. 

Med småländska gener

Nu, i Trondheim, såg man en Frida med lite mera kött på benen sedan hon lärt sig ha bättre kontroll på sitt näringsintag, på hur vila och hårdträning pareras och med bättre och klokare träningsupplägg. Det som också gör Frida Karlsson till en så bedårande tävlingsmänniska är hennes kloka val i loppen, hennes förmåga att sakta ner och hitta sitt eget tempo, till och med släppa täten med ett tiotal sekunder, för att sedan, tack vare sin utsökta teknik haka på igen, hitta en ny fartnivå och medan de andra slet (med ett underlag för skridskoteknik som var under all kritik) sparade hon krafter tack vara att hennes skidor liksom gled ovanpå snö, nästan som som hon åkte vattenskoter, och såg lätt och fin ut (och med kanonskidor under fötterna) när de andra grävde djupt, både i kraftreserverna och i snön. Femmilen är de stora skidmästarnas paradgren och i jämställdhetens namn har det äntligen gått så långt att man tilltror kvinnorna (som ju är det starkaste könet) också klarar de allra mest krävande utmaningarna. 

Frida är från Sollefteå men hennes skidgener härstammar från lilla Sävsjö i Småland, på Småländska höglandet där det alltid varit som mest snörikt i Götaland, där familjen Karlssons flickor, Mia (Fridas mamma)  och Anna-Lena (född Karlsson, numera Frick) nådde landslagsklass.

Synas i sömmarna

På så vis är hon som en ättling av en svunnen tid då det inte sällan föddes skidhjälar också i landets södra delar. Den tiden kommer aldrig tillbaka. Det blir allt varmare, allt snöfattigare och därmed alltmera tunnsått på talanger, de som i brist på snö ger upp en möjlig skidkarriär och väljer en annan tillgänglig, inte så väderberoende sport istället. Och apropå vädret; ösregn, storm, väldiga snöfall, minus och plus om vartannat; klimatet var en utmaning i Trondheim och kanske också en fingervisning om vad som är att vänta. Konkurrensen på toppnivå kommer inte att växa men hur länge som helst. Men det finns förstås rullskidor, många sporter ynglar ju av sig numera i lite förkrympta, vanartiga varianter.

Det var alltså Norges och Sverige VM och det är så det ser ut. Många nationer men få konkurrenskraftiga. Det vore ju synd om det blir lite bandy-VM-status också på skidåkningen som erbjuder så fantastiska kraftprestationer och vackert idrott. 

Det blev inte (Kläbo förstås undantagen) riktigt som norrmännen tänkt sig, detta VM i Trondheim. Till råga på allt en avslutande fuskskandal. Det är någon sorts symaskins-doping, vad jag förstår, som gör backhoppardräkterna mera bärkraftiga och lättflygande. Skräddarsydda för att flyga bättre. En extra söm talas det om. Spinkiga, lätta kroppar i rymliga overaller är ju dagens tema i backhoppning. Men synar man dem i sömmarna finns alltså små manipulationer som går utanför regelsystemet. Jag vet ärligt talat inte om jag skall skratta eller gråta. 

Åke Stolt

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Swish-kampanjer för inköp av spelare – eller för att jaga i väg konkursspöken har vi hört talas om. Men att skicka lag på träningsläger till Spanien, via ett insamlingskonto, är något nytt.

I Örebro har supporterklubben ”Gamla fina Örebro” samlat in 350 000 kronor – för att användas av fotbollens Örebro SK  till ett februari läger i Spanien. ÖSK kvalade i höstas sig kvar i Superettan via straffar mot uppstickaren HTFF från Norrettan.

Sveriges sämsta elitidrottsarena finns i Stockholm. I den situationen hamnade Hammarby bandylag ofrivilligt. I ett sammanhang med betoning på Chrmiga, Kulturella, historiska och inte sportsliga Zinkens... 

Bandyarenan Zinkensdamm på Söder invigdes 1937 och ser i dag i stort ut som då. Politikerna anser uppenbarligen att den får duga till Hammarbys elitlag, för de gör inte något åt saken. 

Ledningen i Djurgårdens IF Fotboll tar nya initiativ för att skapa en levande föreningsdemokrati.

Det sker  via enlanseringen av ett nytt socialt koncept för medlemmarna och en vidareutveckling av medlemsträffar.

Genom årsmötet (formellt), utvecklat medlemsmöte (halvformellt) och ny medlemspub (är tanken atthitta nya kontaktytor bland medlemmar. Som en konsekvens hoppas man på ett ökat engagemang för föreningen, men också att nymodigheterna stimulerar nya samtal och perspektiv på föreningens nuläge och framtida vägval. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

TV4 har tagit över de exklusiva rättigheterna till Allsvenskan och planerar en storsatsning på bevakning sju dagar i veckan, på plats från arenorna och från studion. 

– Det här blir ett nytt sätt att följa Allsvenskan där vi fullt ut använder vår stora redaktion och våra plattformar, säger TV4:s sportdirektör Johan Cederqvist.

När TV4 tar över Allsvenskan i fotboll får tittarna åter bekanta sig med Lasse Granqvists röst när de följer Sveriges högsta liga i fotboll. Granqvist är även en av tre programledare under TV4:s sändningar, tillsammans Axel Pileby och Petra Svensson. Pileby har de senaste åren programlett Nyhetsmorgon och Efter Fem, men jobbar från och med i vår med de allsvenska sändningarna.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen