Ove Kindvall, så komplett och effektiv
Snabb, fräck, målfarlig, charmfull, generös och vänlig - och omåttligt populär. Och; en av Sveriges absolut mest meriterade fotbollspelare.
En vinnare.
Men alla matcher har inte ett lyckligt slut. Ove Kindvall har avlidit i en ålder av 82 år och jag minns honom med värme i hjärtat och ett leende på läpparna.

När jag hamnade på Östgöta-Correspondenten i Linköping efter tre år i det fotbollsfattiga Uppsala var det IFK Norrköping som stod för den ädla fotbollsunderhållningen för östgötar. Bland meriterade storspelare som Bajdoff Johansson, Zamora Nyholm, Harry Bild och Örjan Martinsson hade han dykt upp som en nykläckt anfallsstjärna, en busig och kvick sprakfåle med ett medfött självförtroende.
Ett osannolikt målfacit
Jag hann bara se en allsvensk match med honom våren 1966. Hans sista match i IFK Norrköpings blåvita ställ. 6-1 mot AIK, fyra mål av Kindvall som fick Guldbollen som en extrabonus. Min fru Siv såg en enda allsvensk i sitt liv. Det var just den. Ove blev hennes stora favorit för evigt. Han hade skrivit på för nederländska Feyenoord. När matchen var slut fick han en kram av lagledaren Georg ”Åby´Ericson (sedermera populär förbundskapten ) och det var inte vanligt. Han var känd för att ständigt ha något att klaga på även hos sina framgångsrika stjärnspelare. ”Nu när du skall flytta kan jag äntligen säga hur jävla bra du är”, sa Åby. Finare recension gick inte att få i den gnäll-kritiska miljön som fostrade stora fotbollspelare i Norrköping.
Kindvall blev omedelbart omfamnad av publiken i Rotterdam. Han var glad, ställde alltid upp för autografjägare och intervjuare, han hade en nästan flirtig glimt i ögat - och han började genast ösa in mål. Han gjorde osannolika 129 mål på 144 matcher i Feyenoord tröja, han vann två ligatitlar och en cupfinal med sitt lag och - vilket var hans livs största ögonblick; han avgjorde Europacupen (alltså dåtidens Champions League) 1970 med ett mål i förlängningen mot skotska Celtic och var också med om att vinna den efterförljande VM-titeln för klubblag.
En sprallig underhållare
Han hade börjat sin idrottsbana som gymnast, han var nätt i kroppen, spänstig, kvick som en vessla och nyfiken och upptågsrik hittade han ytorna där bollar skulle stjälas, behandlas på ett behändigt sätt och förpassas i mål. Alltid leende, fyndig och sprallig i sitt sätt att underhålla på fotbollsplanen och när man lärde känna honom privat. En högst älskvärd person på så många sätt.
Allt var naturligt, han ansträngde sig inte för att vara till lags; han gjorde bara det som föll honom in och blev därmed inte bara en av de effektivaste spelare Sverige haft utan också en av de populäraste på de scener som blev hans.
Han gjorde två sejourer i IFK Norrköping: 1962-1966 och 1971 till 1975 och representerade IFK Göteborg 1975-1977. Det blev 100 mål på 178 matcher i Norrköpings-Kamraterna. Där är sorgen stor idag. Där restes ifjol en staty över honom på Södra Promenaden, där är minnesplatsen. Där hedras han som en av föreningens och stadens allra största idrottsprofiler.
Han blev också en vital och viktig del av det svenska landslaget. Det blev bara 43 landskamper och 16 mål men de han gjorde var desto viktigare. När Sverige kvalade in till VM i Mexiko 1970 genom att slå Frankrike på Råsunda fotbollstadion året innan var det enbart tack vare Kindvall. Han gjorde både målen, ett av dem ett klassiskt drömmål och han belönades till och med med Svenska Dagbladets Bragdguld.
Makalös meritlista
Han blev också en betydelsefull länk i ett av svensk landslagsfotbolls finaste upplagor; det som var snubblande nära en bronsmatch i VM 1974 i dåvarande Västtyskland. Då var han i sin andra storhetsperiod, då hade hans gamle lagledare Åby, nu förbundskapten, kommit på genidraget att dra ner honom som en länk mellan mittfält och försvar, bakom den då givna anfallsduon Ralf Edström och Roland Sandberg. Det blev succé och gav ungefär samma effekt som när Tommy Svensson tjugo år senare gjorde samma manöver med Tomas Brolin som blommade upp till en världsspelare i sin roll som mittfältslänk bakom Martin Dahlin och Kennet Andersson.
Ove Kindvalls meritlista är minst sagt mäktig; jag undrar om det finns någon som matchar den.
Svenska mästare för IFK Norrköping 1963
Allsvensk skyttekung och Guldbollen 1966
Nederländsk mästare 1969 och 1971
Nederländsk cupmästare 1969
Nederländsk skyttekung 1968, 1969, 1971
Avgörande mål och vinnare av Europacupen med Feyenoord 1970 och VM för klubblag samma år.
VM-spel 1970 och 1974
Invald i svensk fotbolls Hall of Fame
- - -
Ove Kindvall sörjes närmast av makan Sylvia samt barnen Niclas (allsvensk skytteligavinnare 1994 i Norrköpings färger), Ulrika och Tina. Han var bror till radiolegenden Kaj.
Mest lästa just nu
Efter magplasket med Huski Chocolate, och konkurs för ägarbolaget Kvalitena, tar Hammarby fotboll ny sats och presenterar fintech-bolaget Revolut som ny huvudsponsor.
Avtalet med Huski/Kvalitena bröts och totalt saknades 14 miljoner kronor som i bokslutet för 2025 skrevs ned till noll kronor.
-Det svider, men vi hoppas att konkursprocessen ska leda till att vi till slut får våra pengar, meddelar ordförande Mattias Frii.
Med fem omgångar kvar av SHL:s grundserie kan ännu ett historiskt publikrekord bokföras. För fjärde säsongen i rad kommer ett nytt rekord att noteras. Just nu är publiksnittet 7022 åskådare per match – att jämföras med 6643 personer per match under förra säsongen.
En del av ökningen är att Djurgården har ersatt MoDo, men totalt har nio av de tretton lag som spelade i ligan säsongen 2024-2025 ökat sitt publiksnitt.
Hon står i vägen för svenskt bronsjubel. Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.
I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.
Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10. I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Att sitta hemma, varmt och bekvämt och ändå vara närvarandet där och då, se händelserna oavsett när och var, det är idealet för åtskilliga människor. Direktsänd sport i tv lockar miljontals tittare. Och de är beredda att betala. Det insåg ledningen på Bonnier News som har investerat allt mer i sporträttigheter. Teknik kostar miljoner och investeringarna är också stora. Men så kan koncernen och alla dess tidningar nu presentera många sporträttigheter, ja, gränslöst mycket.Bonnier News tar, tillsammans med Gota Media och Erna Media, ytterligare steg i storsatsningen på livesänd sport.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



























































Skriv kommentar