Byråkati går före sympati i ishockeyförbundet

Ishockeyns  Alvesta SK och KB 65 i Ångermanland vaknade på torsdagen upp i stor  besvikelse och  bitterhet. Lagen tvångs degraderas till Hockeytvåan sedan förbundets överklagande nämnd avslagit lagens klagan mot licensnämndens beslut om nedflyttning.

I Alvesta har privatpersoner och företag garanterat ett miljonstöd till föreningen för att blidka överklagandenämnden och ordföranden Claes Holmgren säger att föreningen nu uppfyller nämndens krav. Men byråkrati styr beslut

KB 65 skriver på sin hemsida att en korrekt årsredovisning har upprättats, att ekonomi är i god ordning och att samtliga efterfrågade dokument har skickats in.

"Vår lilla förening"

Föreningen skriver också:

”Vi är och står för det som är det fantastiska med svensk idrott, den lilla föreningen från bygden (Bjästa) som med ideella krafter överträffar alla sina drömmar. Vi ställer oss frågan om licenskravet snarare är en fråga om att mäta byråkrati, vilket vi ödmjukt medger inte varit vår prioritering”.

KB 65 har tagit hjälp av grannen MoDo, samt anlitat auktoriserad revisor, för  att på alla sätt göra rätt gällande nämndens prövning.

Men icke: Överklagandenämnden, ordföranden Mirja Högström, konstaterar att de handlingar som nu åberopas skulle ha redovisats för licensnämnden och kan därför inte beaktas nu. Några godtagbara ursäkter till förseningen har inte heller redovisats, anser Överklagandenämnden.

Byråkrati gå först

Apropå KB 65:s slutsats, licenskravet tycks handla om att mäta byråkrati.

Kungälvs IK och Norrtälje IK erbjudits, och tackat ja, att ersätta Alvesta SK och KB 65 i södra respektive norra divisionen av Hockeyettan kommande säsong.  Hockeyettan kommer därmed att omfatta 40 lag mot 36 förra säsongen.

För Norrtälje IK blir Hockeyettan en helt ny upplevelse, föreningen har aldrig tidigare spelat så högt upp.

-Vi har valt att tacka ja, efter diskussion med styrelsen. Det här är jättestort, inte bara för A-laget utan för ishockeyn i hela Roslagen., säger klubbchefen Alexander Blomstedt.

Via Frölunda

Kungälvs ja har möjliggjorts efter ett starkt samarbete med Frölunda HC samt flera engagerade partners och Kungälvs stad som vill se spela i Hockeyettan som en del av stadens positiva utveckling.

Hockeyettan nya upplägg, med en norra division och en södra division med 10 lag vardera, blir en stor ekonomisk prövning för lagen. 

Idrottens Affärer har flera gånger framfört krav om att ishockeyns stora rättighetsintäkter från SHL måste sippra nedåt i seriesystemen. För att rädda breddishockeyn och spelarutvecklingen i hockeyns verkliga talangfabriker, ishockeyn på landsbygden och Hockeyettans klubbar.

SHL-organisation och Svenska Ishockeyförbundet håller ännu den möjligheten stängd.

Kjell Nilsson

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Swish-kampanjer för inköp av spelare – eller för att jaga i väg konkursspöken har vi hört talas om. Men att skicka lag på träningsläger till Spanien, via ett insamlingskonto, är något nytt.

I Örebro har supporterklubben ”Gamla fina Örebro” samlat in 350 000 kronor – för att användas av fotbollens Örebro SK  till ett februari läger i Spanien. ÖSK kvalade i höstas sig kvar i Superettan via straffar mot uppstickaren HTFF från Norrettan.

Sveriges sämsta elitidrottsarena finns i Stockholm. I den situationen hamnade Hammarby bandylag ofrivilligt. I ett sammanhang med betoning på Chrmiga, Kulturella, historiska och inte sportsliga Zinkens... 

Bandyarenan Zinkensdamm på Söder invigdes 1937 och ser i dag i stort ut som då. Politikerna anser uppenbarligen att den får duga till Hammarbys elitlag, för de gör inte något åt saken. 

Ledningen i Djurgårdens IF Fotboll tar nya initiativ för att skapa en levande föreningsdemokrati.

Det sker  via enlanseringen av ett nytt socialt koncept för medlemmarna och en vidareutveckling av medlemsträffar.

Genom årsmötet (formellt), utvecklat medlemsmöte (halvformellt) och ny medlemspub (är tanken atthitta nya kontaktytor bland medlemmar. Som en konsekvens hoppas man på ett ökat engagemang för föreningen, men också att nymodigheterna stimulerar nya samtal och perspektiv på föreningens nuläge och framtida vägval. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

TV4 har tagit över de exklusiva rättigheterna till Allsvenskan och planerar en storsatsning på bevakning sju dagar i veckan, på plats från arenorna och från studion. 

– Det här blir ett nytt sätt att följa Allsvenskan där vi fullt ut använder vår stora redaktion och våra plattformar, säger TV4:s sportdirektör Johan Cederqvist.

När TV4 tar över Allsvenskan i fotboll får tittarna åter bekanta sig med Lasse Granqvist

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen