Reinfeldt kan ha ett eget mål
Försvarsmässigt har ju den svenska högerregeringen svassat nästan löjligt hovsamt och eftergivet mot regimerna i Turkiet och USA för att få vara med bland de rejält beväpnade gossarna i Nato.
Så kanske är det inte så oväntat att den förre moderatledaren Fredrik Reinfeldt också vet hur hur man fegar ur i det internationella umgänget. Hans förklaringar till ett svenskt godkännande av Saudiarabien som arrangör av VM i fotboll 2034 lämnar många frågetecken efter sig.

Om fyra år är det VM i USA, Kanada och Mexiko och vi får väl ännu tillstå att de räknas in i avdelningen demokratiska länder. När det gäller USA finns det verkligen skäl till tvivel och från och med januari blir det ännu värre.
2030 heter arrangörsländerna Spanien, Portugal och Marocko. Det var uppseendeväckande när Sydkorea och Japan 2002 för första gången genomförde ett delat VM. Nu tycks bara oljemiljardärerna på arabiska halvön vara kapabla att ensamma klara av arrangemanget.
Knappast demokratiskt
Det internationella Fotbollförbundet (Fifa) består av 211 länder, långt ifrån alla klassificeras som demokratier. Apropå det nu aktuella ställningstagandet till Saudiarabien (det var Qatar 2022 om ni minns) påpekar den svenske förbundsbasen just detta; ”alla medlemsländer får söka”. Absolut. Men det är ju knappast demokratiskt att det inte finns mer än ett land att rösta på. Det är lika demokratiskt som ett presidentval i Ryssland. Det lär inte ens bli en riktig omröstning vid Fifa-kongressen den 11 december. Valet kommer att ske med acklamation.
”Vill vi ha rösträkning får vi begära votering”, säger Reinfeldt och vet naturligtvis i samma ögonblick att det inte blir så. Det blir Saudiarabien därför att det handlar om pengar och en korrumperad ledning för fotbollens världsförbund. Man behöver inte lägga VM i en diktatur. Det finns andra länder som kan uppmuntras att söka och speciellt numera, när delat arrangörsskap har möjliggjorts. Qatar var en skam. Saudiarabien är föremål för omfattande internationell kritik. Därför att rättssäkerheten brister, för att församlings- och religionsfrihet inte existerar, att politiska och fackliga organisationer inte tillåts, inte heller strejkrätt. Kvinnor diskrimineras och står under manligt förmyndarskap, dödsstraff tillämpas, oftast verkställda med halshuggning för män, arkebusering för kvinnor mot brott som mord, våldtäkt, smuggling av droger, väpnat rån, samkönad sexuell aktivitet, trolldom och magi.
Enligt Amnestys siffror för sex år sedan avrättades 146 människor på ett år. Fifa är idag en spelare också på den politiska arenan och behöver inte gynna odemokratiska länder.
Ett lydigt redskap
Men Reinfeldt säger ja. Han påstår att han fått de svar på sina frågor till Saudiarabiens representanter som han ville ha. Det är klart att Saudiarabien, under resan fram till VM om tio år, ger omvärlden precis de svar som omvärlden vill ha. Självklart kommer de att svara alla som frågar (och frågorna brukar inte vara så vassa och närgående som det ges sken av) att de kommer att respektera alla åsikter, välkomna alla, inte mörda någon, fängsla eller straffa någon under ett pågående VM. Men under de tio åren fram till VM, kanske lite lugnare, kanske små öppningar som kan se lite lagom bedrägligt tillmötesgående ut, men sedan, efter VM?
Tror verkligen Fifa och den svenska fotbollsledningen att Saudiarabien kommer att skriva om sina lagar och bete sig om en salongsfähig nation för alla framtid? Länder som Saudiarabien är ju något av specialister på att putsa fasaden när det behövs och premiera generöst de mänskliga hinder som möjligen kan stå i vägen för deras ambitioner.
Lärde vi oss inte någonting av VM i Qatar 2022 och de helt undermåliga undersökningar som Fifa gjorde som bara var ett spel för galleriet. Då när Fifa-basen Gianni Infantino till och med flyttade ner hela sitt kontor till Doha. Inte för att på nära håll se till att landet höll sina löften och blev en garant för att både gästarbetare och andra hade drägliga arbetsförhållanden, utan bara för att vara ett lydigt redskap i regimens händer.
Vad tjänar det Sverige?
Vilka frågor är det Reinfeldt har ställt och som han tycker sig ha fått bra svar på? Har han sagt; för att vi skall säga ja till ert arrangörsskap måste ni sluta att mörda folk, ge kvinnor och oliktänkande full frihet, tillåta religionsfrihet och politiska partier, sluta förfölja homosexuella? Tror inte det, va.
Reinfeldt säger, för att motivera att Sverige kommer att rösta för Saudiarabien: ”De svar jag fått av Saudiarabien tror jag tjänar svensk fotboll väl och de intressen vi har”.
Ursäkta, men hur skulle ett VM i Saudiarabien tjäna svensk fotboll och våra intressen? Det skulle jag vilja höra Reinfeldt svara på.
Det skall också sägas att Sverige rätt ogenerat lagt landslagsläger och spelat matcher i just Saudiarabien på plats före Reinfeldts tid vid makten.
Men för att återgå till honom; i resonemanget om och kring Saudiarabien vill nog Reinfeldt inte vara alltför uppstudsig mot de internationella fotbollspamparna som propagerar för landet som VM-arrangör. Jag gissar att hans mål är att bli en av dem så småningom.
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..
Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud
Faluns kommun säger nej till en miljoninvestering, då väljer Jonas Peterson, 49 år, vd. för VM-bolaget i Falun 2027 att hastigt lämna rollen som operativt ansvarig för mästerskapet som inleds 24 februari 2027.
Nuvarande säkerhetschefen Kajsa Sjösvärd går in som tillförordnad vd. och med Sara Tigerström Monfelt som vice vd.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.



























































Skriv kommentar