Men den ansvarige saknar en plan B

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Man får leva att vagabondskt liv ute bland kanalerna om man vill hålla sig a jour med vad som händer i fotbollsvärlden. Vill man se Malmö FF och Elfsborg i Europa League, Djurgården i Conference så är det Disney Plus som gäller.

Tecknat tänker någon. Nej då. Det är riktiga rörliga bilder. Men MFF-produktionen, herregud, rena Kalle Anka.

Betänksamma. MFF:s sportchef Daniel Andersson och vd Niclas Carlnén.

Här gjorde MFF ännu en usel match i en europeisk kontext och vilka skulle då göra analyserna och ge tittarna en adekvat bedömning av prestationen? Jo, två gamla svenska mästare i ljusblått. Behrang Safari satt i Studion tillsammans med Pontus Wernblom och kommenteringen stöttes bland andra av MFF:s gamle mittback Olof Persson. Vad blev det av det; jo, naturligtvis helt subjektivt, överslätande och, ja, det förtjänar en Kalle Anka-stämpel.

Många grova misstag

 Det går inte så bra för Malmö FF ute i Europa. Fyra förluster på fem matcher. Och ett spel som inte alls visar att Malmö FF tagit steg en bit ovanför allsvensk kvalitet. Trots att laget nu befinner sig på en precis lagom internationell nivå för att ge också uppstudsiga svenskar ett litet hopp om kunna mäta sig på jämbördig nivå och rent av ta poäng. Nu var det som  att se ett juniorlag i aktion. Senaste matchen, mot ledarlaget i ungerska ligan, var det ett tafatt, naivt MFF vi fick se ännu en gång. ”Små misstag”, sa Safari. ”Nej, grova misstag”, fyllde Wernblom i.

MFF är 2000-talets mest rutinerade och mest frekventa lag ute  europeiskt seriespel. Men man tycks inte lära sitt det minsta av det. Jag minns att jag skrev redan innan Europa League/24 startade att MFF:s allsvenska spel inte skulle räcka, att tränaren Henrik Rydström behövde en plan B. Det har han inte, tyvärr. Man kan inte spela så uppnäst och naivt som MFF nere i Budapest, det måste vara slut på småduttandet till med i eget straffområde och framför, det finnns en övertro på den egna kapaciteten, ett i och för sig vällovligt försök att alltid hålla bollen inom laget, samverka, ha bollinnehavet. Men laget förspiller (även i Allsvenskan) alltför mycket tid och kraft på totalt ointressanta ytor, hotar för lite och saknar snabba kontringsspelare vilket är en förutsättning för att kunna dra nytta av tufft spel, bollerövringar och motattacker. MFF har inte det där i repertoaren och det betyder några röda bockar i kanten på tränaren Henrik Rydströms cv.

Bjöd på målen

Inte ens Barcelona spelar längre som det Barcelona MFF tycks vilja vara. Nyligen landslagsdebuterande (obegripligt) Nils Zätterström var helt vilse på två av ungrarnas mål, huvudlöst poseringsspel ledde till att bollarna tappades bort och Ferencvaros spelare fick gratis möjligheter att helt utan kamp och eget spel göra tre mål. Ingen tacklade, ingen offrade ett guld kort för att få stopp på framlöpande motståndare. Det var rent pinsamt att se. Riskminimering måste upp högst på agendan, spelet för galleriet ger inga poäng och trots att Elfsborg förlorade med ungefär samma siffror, 0-3, mot en mycket bättre motståndare, Athletico Bilbao, så såg laget mera internationellt moget ut än MFF. Boråsarna har en poäng mer på 28:e plats (MFF 30:e) bland de 36 lagen trots svårare motstånd, Bilbao flera klasser bättre än till exempel Ferencvaros. MFF borde med en mera cynisk taktik, tuffare närspel och mindre slarv ha kunnat ta minst en poäng.

Den nya spelformen, att lagen får möta åtta motståndare, är attraktiv, omväxlande och mera underhållande. Och Europa League håller bitvis hög klass med lag som Lazio, Atletico Bilbao och Eintracht Frankfurt i toppen, där finns Tottenham på åttonde plats, Manchester United 12:a, Roma 21:a. Och norska Bodö/Glimt som fortsätter utmana de stor elefanterna, knapp förlust nu med 2-3 mot Man U.

Kollaps i Budapest

MFF (och särskilt Rydström) borde tidigt insett att det kanske går att vinna Allsvenskan med poseringsfotboll, ofta till närmast man och på one-touch, men det är inte drömmare och posörer som vinner någonting i den råa internationella verkligheten; det är lag som rättar munnen efter matsäcken, som inser sina begränsningar, som löser försvarsspelet smart, som spelar rakare och enklare som har en chans till en och annan skräll. List och taktiska knep för att hålla tätt.

MFF är en jättebesvikelse hittills. Med tanke på vad man aviserar, vilka mål som satts upp och med tanke på de ekonomiska resurser och överlägsna fasciliteter generellt som klubben förfogar över. Allsvenska guld har ju blivit vardagsmat, det är ju nästa steg, högre internationell status, som klubben har drömmar om nu.

Veckans totala kollaps nere i Budapest visar att det behövs klokare vägvisare och realistiska inställningar till uppgiften.

Åke Stolt

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

 Sanningen har kommit ifatt Malmö FF. Klubben som ofta beskrivs som Sveriges rikaste har ett ekonomiskt minus på 90 miljoner i årsredovisningen för 2025 och nu kommer följderna av högre kostnader och färre spelarförsäljningar 

I spelartruppen har nya spelare ideligen tillkommit och nu är totalt 41 spelare kontraktsbundna samtidigt som ledarstaben också har blivit större. Jämte allt fler personer på kansliet har lönekostnaderna ökat avsevärt och närstående har undrat om det verkligen varit nödvändigt med så många anställda.

Det krävs sparåtgärder, vilket bl a innebär att anställda sägs upp.

Sveriges sämsta elitidrottsarena finns i Stockholm. I den situationen hamnade Hammarby bandylag ofrivilligt. I ett sammanhang med betoning på Chrmiga, Kulturella, historiska och inte sportsliga Zinkens... 

Bandyarenan Zinkensdamm på Söder invigdes 1937 och ser i dag i stort ut som då. Politikerna anser uppenbarligen att den får duga till Hammarbys elitlag, för de gör inte något åt saken. 

Hon står i vägen för svenskt bronsjubel.   Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är  en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.

I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.

Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10.  I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

SVT sänder OS för första gången sedan 2012. Med en vecka kvar av spelen i Milano/Cortina har nästan 7 miljoner svenskar tittat på SVT:s sändningar.  

OS i SVT har så här långt varit en succé, inte minst i SVT Play. Förra veckan uppnåddes över 20 miljoner videostarter på sportsändningar i SVT Play, en tredubbling av det tidigare rekordet från fotbolls-VM 2022. 

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen