Han stod för en bedrift i NHL

William Nylander, 29 år, har tilldelats Guldpucken, Svenska Ishockeyförbundet och tidningen Expressen pris till säsongens främste hockeyspelare. Utmärkelsen har delats ut sedan 1956 och i juryns motivering poängteras Nylanders ”individuella briljans och oefterhärmliga känsla för spelet”.

Under säsongen 2024-2025 slutade Nylander på andra plats i NHL:s skytteliga meds 45 mål, en bedrift som endast två svenska spelare lyckats med tidigare, Mats Sundin 2002 och Markus Näslund 2003. Han har tre säsonger i rad passerat 40 mål i NHL.

William Nylander, ny svensk kung, efter Börje Salming och Mats Sundin i Torontp

 I VM i Avicii Arena i maj ingick han i Tre Kronors  bronslag och han deltog i Four Nations i februari.

Hans flärd och teknik, kyla och förmåga att göra saker i hög hastighet gör honom till en speciell spelare och i Toronto, hans hemstad, sedan 10 år är han stor publikfavorit.

William är son till tidigare NHL-spelaren Mikael Nylander, som själv har en 15-årig NHL-karriär bakom sig.  Han är född i Calgary och skolades tidigt på nordamerikanska isar,  från säsongen 2008-2009 i SDE Hockey med fortsättning i Södertälje.

 Han har spelat för MoDo och Rögle i SHL. Från säsongen 2015-2016 i Torontos organisation och nu spelaren som  ska ta Toronto Maple Leafs till lagets första Stanley Cup-seger sedan 1967.

En evighet i hockeytokiga Toronto, där både Börje Salming och Mats Sundin förgäves jagat den heta trofén under sina karriärer. I våras avslutades säsongen  i uttåg mot Florida Panthers  i den sjunde matchen i kvartsfinal.

Längtar till OS-hockeyn

Hans kontrakt med Toronto är det dyraste i föreningens historia och tecknades i januari 2024 och har en årslön på 11,5 miljoner dollar i åtta år, cirka 115 miljoner årligen i svenska kronor, det vill säga nästan en miljard kronor totalt, eller 940 miljoner i dagens valutakurs.

Avtalet har även en ”no movement”-klausul  som håller kvar Nylander i Toronto under alla kontraktsår. Han blir 36 år när kontraktet går ut.

Om att vinna Guldpucken säger William Nylander i ett pressmeddelande.

-Det är en väldigt speciell känsla, det är kanske ett mål man alltid haft i huvudet att försöka vara Sveriges bästa spelare.

VM-guldet 2017, där han där flög in i målvakten Henrik Lundqvist i vilt firande, är en minnesbild som för alltid är levande för svenska supporters.

I februari 2026 är William Nylander på ny medaljjakt.

 OS-turneringen i Milano blir något extra där NHL bästa spelare är tillgängliga för spel. Nylander är en av sex förhandsuttagna spelare av förbundskapten Sam Hallam. 

-Jag är sjukt taggad, hälsar 2024-2025 års bästa spelare.

 Spela med brorsan

Hans yngre bror, Alexander, 27 år, fanns också i Torontos organisation förra säsongen, främst i AHL-lager Toronto Marlies.

Säsongen 2023-2024 belönades Gustav Forsling, backstjärna i Florida Panthers,   med Guldpucken.  Han har två Stanley Cup-ringar, båda med Florida,. Forsling har sina rötter i Linköpings HC.

Kjell Nilsson

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Fansens reaktioner ooch protester fick rn snabb reaktion hos Svensk Elitfotboll (SEF) och Elitfotboll Dam (EFD). Beslut är redan taget om att inleda en gemensam utredning om transparens vid spelarövergångar för svensk elitfotboll. Och detfår inte bli någon långbänk för ärendet,Utredningen förväntas  vara klar under året. 

I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.

Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.

Hon står i vägen för svenskt bronsjubel.   Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är  en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.

I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.

Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10.  I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Avtalet går ut under torsdagen och  ingen ny överenskommelse är i sikte, skriver Dagens Media.

,Det skulle innebär att 1,2 miljoner tv-tittare kan drabbas.Bakgrunden är den att  Telia och Viaplay inte kommer överens och ingen ny överenskommelse är nära, enligt uppgifter

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen