Paniken i Djurgården är tydlig

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Jag har alltid hållit Djurgårdens sportchef Bosse Andersson högt. Tuff, rak, står för sitt ord, orädd.

Det har varit många fina år för Djurgården.

Sedan 2019 med den snart klassiska tränarduon Thomas Lagerlöf och Kim Bergstrand, eller Kim och Tolle som de initierade brukar kalla dem

Djurgårdens sportchef Bosse Andersson har kontinuerligt värvat spelare, men lagbygget fugerade inte och nu är beslutet tagit - tränarna får skulden och de fr sluta. Foto: Per Danielsson/TT

Igår rök de. Bosses tålamod var slut. Om det nu var hans enväldiga beslut eller om det kommit krav (eller hot) från andra håll.

I dagens fotbollsvärld och med tillräckligt många galningar på läktarna vet man aldrig. Det verkar vara lite panik i klubben just nu trots att laget ligger på tredje plats i Allsvenskan och har internationella åtagande mellan varven.

Och det är tre omgångar kvar av Allsvenskan.

Konstiga beslut

Det har alltid varit något rejält över Djurgården, tycker jag. Att det skulle bli så här panikartat i år överraskar. Visserligen har det funnits anledning att fundera på den del beslut som tränarna och föreningen tagit. Varför har kaptenen Magnus Eriksson tillbringat större delen av säsongen i frysboxen? Varför hanterade man petningen av Albin Ekdahl i den internationella truppen? 

Visst, Ekdahl var en chansning från början, lite till åren och ständigt skadebenägen, men hanteringen av honom har till och med tränarna erkänt att den sköttes illa. Det förvånade också många att Djurgårdens tränarduo ställde över sina tre effektivaste spelare till matchen  mot Hammarby i söndags. Man skulle inte chockstarta utan ligga lite lågt och, som Thomas Lagerlöf lite kryptiskt uttryckte det, ”låta matchen komma till oss.” Det händer ju sällan att ”matcher” fattar sådana beslut. 

Den som vill ha resultat brukar få ta tag i saker och ting själva. Det visades sig också att de begick ett misstag, trion kom så småningom in och när matchen bröts i den 76:e minuten i söndags hade djurgårdarna repat mod och hade någonting på gång när deras egna fans såg till att matchen bröts. Och i måndagens korta match, 14 minuter plus fem i tillägg, lyckades laget inte åstadkomma någonting. Då kom nästa dramatiska beslut; Bergstrand och Lagerlöf får gå. 

Missar i alla derbyn

Det som sticker ut och tydligen sticker mest i ögonen på fans och möjligen också de styrande är Djurgårdens bristande förmåga att tillfredsställa fansen med Derbysegrar. I år blev utdelningen noll i dubbelmötena med AIK och Hammarby. Förlusterna mot AIK svider förstås mest (klassiska tvillingmöten), Hammarby är ju idag under den hyllade Kim Hellberg helt enkelt ett bättre lag. Den store derbyhjälten mot Djurgården, Nahir Besara (båda målen) hyllade sin tränare stort efter att den heta derbymatchen avslutats inför tomma läktare på måndagseftermiddagen. Hellberg har lyckats med det han gjorde i Värnamo; få spelare att överprestera, tro på sig själva, hjälpt dem med detaljer i spelet som förkovrat dem, angett en modig och offensiv ton. Hammarbys lag ser ut att ha kul, Djurgårdens våndas.

Kanske lägger man för stor vikt vid att just derbyna måste vinnas, det verkar vara någon sorts rädsla för att fansen skall svika dem om de inte ger dem det de helst vill; segrar mot AIK och Hammarby. Det verkar ångestladdat i hela Djurgården och när man ser Kim Bergstrand i intervjuer tror man att han skall explodera när som helst. Men vilket jäkla bra jobb han och Lagerlöf måste ha gjort ändå. De borde ha fått avsluta säsongen lite värdigt.

Sparken med tre omgångar kvar, ännu chans på andraplatsen och med internationella matcher att spela. De förtjänade bättre.

Inte snyggt, Djurgården!

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Brommapojkarna har sålt spelare i  rekordomfattning de senaste två åren. Det har varit så lukrativt att styrelsen nu har mod att säga nej till anbud på forwarden Alladoh  Det är vad Sportbladet uppger på tisdagseftermiddagen

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

Det låg i luften. En sommarlen junikväll, Stockholms stadion som den perfekta inramningen, Och segersugna favoriter. Och inget gick fel. Det blev en oförglömlig friidrottsgala.

Denne fantastiske Armand ”Mondo” Duplantis . Han hade utlovat en attack på världsrekordet. Sagt det uttryckligen till sin mormor.

Og han är ju så enastående att han med imponerande regelbundenhet håller vad han lovar.

Som han uttryckte det:.

- OS-guld och att slå världsrekordet här på Stockholms Stadion, de två målen hade jag antagit.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.

– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

Svenskarna är vana vid att det finns TV-bilder från allsköns idrott, oavset var och när något utspelas . Nu kommer något alldeles unikt.Streamingtjänsten Pluto TV intyroducerar ett samarbete  via All Women’s Sports och Sportkanalen AWSN Network för att dygnet runt kunna sända damsport tillgängligt för svenska TV-tittare – helt gratis dygnet runt. Utbudet ska omfatta  över 2 500 timmar direktsänd damsport årligen

En drömaffär. Öster från  Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.

Han  har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.