Därför byter Jihde tv-kanal

Efter sex år på SVT väljer Peter Jihde att återvända till TV4. Dit han längtat, som Jidhe erkänner samtidigt som det framkommer att han ska bli ny programansvarig för programmet Idol. Peter Jihde lämnade TV4 2001, men lockas nu tillbaka av flera skäl, inte minst att kanalen satsar på en egen sportkanal, TV4 Sport.

Efter sex år på SVT väljer Peter Jihde att återvända till TV4. Dit han längtat, som Jidhe erkänner samtidigt som det framkommer att han ska bli ny programansvarig för programmet "Idol". Peter Jihde lämnade TV4 2001, men lockas nu tillbaka av flera skäl, inte minst att kanalen satsar på en egen sportkanal, TV4 Sport.

 

Peter Jihde ska leda en ny sporttalkshow och även medverka i flera av kanalens sportsatsningar under hösten. Bland annat handbolls-EM i Norge i januari och fotbolls-EM i Schweiz och Österrike 2008. Den 1 oktober börjar han på jobbet där tv-karriären startade för 13 år sedan.
- Jag fick ett erbjudande om att jobba med många stora sportsatsningar på Tv4 så var detta ett kul och naturligt steg att ta, säger Jihde.

Jihde arbetade i nära sju år på Tv4 som programledare för sportnyheter och evenemangssändningar av bland annat flera VM i handboll, vinter-OS i Nagano 1998 och ett antal SM-slutspel i ishockey. Våren 2001 gick Peter Jihde över till Sveriges Television, där han sedan dess varit en av kanalens största profiler och bland annat haft en ledande roll vid flera vinter- och sommar-OS.

Men han ska också bli programledare för höstens "Idol". Den ende programledaren, ska betonas. Tidigare har Tv4 satsat på dubbelkommande, men Jihde får eget befäl. 
- Jag har alltid älskat att bevaka tävlingar och har länge gjort det inom idrotten. Nu ser jag fram emot att även få göra det inom musikens värld, säger Peter Jihde i ett pressmeddelande.
Varje år har det varit skiften i Idol-studioin. Från premiärårets David Hellenius och Peter Magnusson till Tobbe Blom och Johan Wiman till senaste säsongens Sanna Bråding och Mogge Sseruwag och kommande programpar, Carina Berg och Carolina Gynning. De håller i de första auditionuttagningarna och sedan tar Peter Jihde över när de tio finalisterna är utsedda.

 

Läs mer

 

Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026. 

Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.

Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner 

På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella  stödet från Regeringen till idrotts-Sverige  för att förbättra  anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har  behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att  skickas fördelas direkt.

Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.

 Den där Infantino... Än den ena, än den andra historien om honom. Det senaste är att ha har sett till att ha tillgång till ett eget privatjet så han kan flyga mellan arenorna. Han har nämligen fått låna ett flygplan flygbolaget Qatar airways som är en stor sponsor av det internationella fotbollsförbundet. Så det passade bra. Därmed kan han se åtskilliga matcher, ja, alla enligt honom själv

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen