Nya tidningar med mycket sport

Måndagen innehöll två nyheter för tidningar med sport som huvudämne. Canal Plus ska göra en kundtidning igen och den ska distribueras med Expressens tv-bilaga TV14.

Canal Plus återkommer med en egen tidning som ska medfölja som annonsbilaga i Expressen eftersom båda numera tillhör Bonnier-koncernen. Canal Plus står själva för produktionen.
 
Eurosport.se har hittat en chefredaktör. Kristian Borell har en bakgrund som frilansande sportjournalist med inriktning på internationell fotboll i allmänhet och den italienska i synnerhet. Bland uppdragsgivarna finns bland annat Café Sport, fotbollsmagasinet Goal och sportresultatadministratören Score24. Sedan 2006 har han dessutom kommenterat fotboll på Eurosport.

- Att utveckla eurosport.se är en inspirerande uppgift som jag ser oerhört mycket fram emot. En viktig del i den utvecklingen är att tycka mer än vad vi gör idag, säger Kristian. 

Eurosport.se lanserades i september 2007 och har en bred täckning av såväl stora som mindre sporter. Redaktionen består av sju medarbetare samt ett stort antal frilansare.
 

Fansens reaktioner ooch protester fick rn snabb reaktion hos Svensk Elitfotboll (SEF) och Elitfotboll Dam (EFD). Beslut är redan taget om att inleda en gemensam utredning om transparens vid spelarövergångar för svensk elitfotboll. Och detfår inte bli någon långbänk för ärendet,Utredningen förväntas  vara klar under året. 

I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.

Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.

Hon står i vägen för svenskt bronsjubel.   Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är  en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.

I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.

Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10.  I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Avtalet går ut under torsdagen och  ingen ny överenskommelse är i sikte, skriver Dagens Media.

,Det skulle innebär att 1,2 miljoner tv-tittare kan drabbas.Bakgrunden är den att  Telia och Viaplay inte kommer överens och ingen ny överenskommelse är nära, enligt uppgifter

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen