TV4 sänder fotbolls-EM i Finland
- Vi är stolta och glada över att kunna erbjuda våra tittare ännu ett stort fotbollsmästerskap med ett av Sveriges populäraste landslag i mästerskapskanalen TV4, säger Hans Pekkari, sportchef på TV4-Gruppen.
TV4 sänder Sveriges samtliga gruppspelsmatcher, en kvartsfinal, en semifinal samt finalen, medan TV4 Sport sänder ytterligare ett stort antal matcher i turneringen.
Förutom Sverige och värdlandet Finland deltar även bland annat Danmark, Norge, Island, Tyskland, England och Italien i turneringen. Städerna som står värd för mästerskapet är Helsingfors, Lahtis, Tammerfors, Vanda och Åbo.
Sverige inleder turneringen mot Ryssland den 25 augusti och möter därefter i gruppspelet Italien den 28 augusti och England den 31 augusti.
TV4 sände även EM 2005, då Tyskland vann turneringen precis som laget gjort de fyra senaste mästerskapen.
TV4-Gruppen fortsätter under 2009 och 2010 också den intensiva satsningen både på damallsvenskan och damlandslagets hemmalandskamper - närmast mot Brasilien lördag den 25 april. TV4 har dessutom de exklusiva rättigheterna till damernas VM i Tyskland 2011.
Rättigheterna till fotbolls-EM innebär att augusti och september blir stora mästerskapsmånader i TV4 med friidrotts-VM i Berlin 15 - 23 augusti och därefter fotbolls-EM för damer 23 augusti - 10 september.
Ytterligare en stor fotbollsturnering sänds i TV4 och TV4 Sport under sommaren då U21-EM avgörs i Sverige 15 - 29 juni.
Mest lästa just nu
Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM.
På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
Trea, femma, femma - Ludvig Åbergs placeringar i de tre senaste tävlingarna. Inte undra på att en majoritet av Sveriges golfspelare har reserverat tid för TV-tittande, dag som natt, de närmaste fyra dygnen.
Oavsett det inbjudande vädret blir det få besök på deras respektive hemmabana utan de vill följa Ludvig och alla hans slag i jakten på seger när han utmanar värdseliten på klassiska Augusta .
Alex Norén går ut klockan 16.43 på i dag, torsdag, och Åberg slår ut 19.08.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



















