Hans Backe tillbaka som expert i TV
I TV4 får Hans Backe en viktig roll i sändningarna från fotbolls-VM i Sydafrika 2010 och i TV4 Sports sändningar från UEFA Europa League. Dessutom blir han stadig kommentator vid Supersöndag i Canal+.
Hans beslut torde innebära den konsekvensen att han inte siktar mot att bli aktiv tränare igen, åtminstone för ett par år framåt. Troligen har ändå en klausul med tv-bolagen om att få lämna jobbet om rätt anbud skulle bli aktuellt.
Hans Backe har meriter som få andra svenska tränare. Förutom att han har tränat Öster och alla de tre största Stockholmsklubbarna AIK, Djurgården och Hammarby så har han även erfarenheter från tränarjobb i Danmark, Norge, Österrike och Grekland.
De senaste åren har Backe varit assisterande tränare till Sven-Göran Eriksson i Premier League-klubben Manchester City och Mexikos landslag. Hans Backe har tidigare jobbat som expert för TV4 under bland annat EM 2004 och VM 2006.
- Det känns väldigt kul att vara tillbaka. I huvudsak kommer jag att jobba med nya UEFA Europa League i TV4 Sport på torsdagskvällarna och även med Supersöndag i Canal +. Kronan på verket blir förstås TV4:s sändningar från VM i Sydafrika nästa sommar. Det är ett oerhört inspirerande år som väntar, säger Hans Backe.
Förutom VM i Sydafrika, UEFA Europa League och i Canal + Supersöndag kan fotbollsintresserade se och höra Hans Backe i ett antal Tipslördag-sändningar och i Sveriges VM-kvalmatch mot Malta den 9 september, i TV4.
- Med en kombination av tränarerfarenhet, analytisk förmåga och pondus är Backe unik i Sverige, säger Emir Osmanbegovic, fotbollschef TV4-Gruppen.
Gruppspelet i UEFA Europa League startar den 17 september och turneringen avslutas i Hamburg med finalmatch den 12 maj. Fotbolls-VM 2010 spelas i Sydafrika från den 11 juni till den 11 juli.
Mest lästa just nu
Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM.
På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
När Kennet Andersson dundrade in två mål mot Saudiarabien i åttondelsfinal och säkrade svensk avancemang i 1994 års fotbolls-VM exploderade Sverige. Kennets ikoniska målgest, händerna formade som två ”skjutglada” pistoler, spreds över landets alla arenor.
Kennet hade inspirerats av ett domartecken från australisk fotboll.
Nu återvänder blågult till Dallas, det är här förbundskapten Graham Potter slår upp sin svenska VM-camp, efter beslut av FIFA, VM-arrangörer. Dallas i juni är rekordhett, när Kennet avlossade sina ”pistoler”, 3-1 till Sverige, lade den svenska lagledningen ut nedkylda handdukar vid sidlinjen – där spelarna kunde svalka sig.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



















