SVT tappar rally-VM till Viasat

Alla rallyentusiaster måste i fortsättningen betala för att se bilder från tävlingarna runt om i världen. SVT tappar rally-VM när Viasat köper rättigheterna för de närmaste tre åren. Premiären sker den 12-14 februari med Rally Sweden.

Det är Viasat Broadcasting som har kommit överens med FIA World Rally Championship (WRC) för alla rallybilder de tre närmaste åren.

Viasat Motor ska sända både live och i sammanfattningsform från Svenska Rallyt, som numera heter Rally Sweden, och genomförs i Värmland och Dalarna den 12-14 februari 2010.

- Det är extra roligt att premiären körs här i Sverige, inte minst med tanke på det stora rallyintresset i landet och de starka traditionerna, säger Viasats sportchef Per Tellander.

Premiären i Sverige får extra stort fokus då förre Formel 1-mästaren, Kimi Räikkönen, gör en uppmärksammad VM-debut i rallysammanhang för Citroën. Däremot finns ingen svensk i startfältet i årets VM.

WRC ska ta Räikkönen och konkurrenterna över stora delar av världen, på så varierande underlag som is och grus, till finalen i Wales den 12-14 november. Viasat ska sända live från sista dagens specialsträckor i åtminstone åtta av de 13 deltävlingarna. På Rally Sweden utökas liverättigheterna till att även innefatta den första tävlingsdagen.

Det blir också nyhetsprogram inför varje tävling, samt magasin efter varje tävlingsdag. Den sista dagens specialsträckor summeras med ett 52 minuter långt sammandrag.

- Rally tillför Viasat Motor en extra dimension, och WRC är ett perfekt tillskott till vår redan starka samling av motorsport-rättigheter, säger Per Tellander.
Bland kanalens övriga rättigheter märks bland annat Formel 1, STCC, MotoGP, Nascar Sprint Cup Series och Indy Racing League.



 

Fakta

Här är rally-VM 2010:
12-14/2: Sverige
5-7/3: Mexiko
1-3/4: Jordan
16-18/4: Turkiet
7-9/5: Nya Zeeland
28-30/5: Portugal
8-10/7: Bulgarien
29-31/7: Finland
20-22/8: Tyskland
10-12/9: Japan
1-3/10: Frankrike
22-24/10: Spanien
12-14/11: Storbritannien

Dags för ännu ett avsnitt i Gardell-gate, och målet i RIN Riksidrottsnämnden, mot miljardären Christer Gardell och Svenska Tennisförbundets ordförande, Ulf Rosberg.

 En handläggning som avgörs i kölvattnet av Gardells 100 miljoner donation till svensk tennis.

RIN:s ordförande, hovrättsrådet Anders Hübinette och ledamöterna Christer Pallin och Christine Stridsberg kommer inte att delta i handläggningen av målet.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg

I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott. 

 Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande  stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt  under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om  höga tittarsifror på play-kanalerna  och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".

Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja