Robin Paulsson leder Idrottsgalan

Den förre programledaren, Claes Åkeson, är ny producent. Och ny programledare blir Robin Paulsson, komikern som nu får göra debut i idrottssammanhang. Se där nyheterna inför Idrottsgalan 2011.

Måndagen den 17 januari är det dags. Och presenteras Robin Paulsson som ansvarig på scenen.

Han ska hylla Sveriges främsta idrottare tillsammans med tv-tittare, artister och publik. Robin Paulsson har gjort sig känd genom sin populära humortalkshow Robins. Nu är han klar för sin första stora direktsändning då han ska leda Idrottsgalan 2011. 

- Jag vill lyfta fram idrottarna och hylla alla fantastiska prestationer. 2010 var ett fantastiskt idrottsår och de förtjänar att hyllas. Att det är min första stora direktsändning känns spännande och utmanande, säger Robin.

- Robin var vårt förstaval som programledare. Det ska bli oerhört kul att se honom lämna talkshowsoffan och leda en stor direktsändning, säger galans nye producent och tidigare programledare Claes Åkeson.

Sedan starten år 2000 följer i snitt 2,5 miljoner tittare galan i SVT och är med när de svenska världsstjärnorna tar emot Idrottsakademins priser för sina prestationer. Dessutom utdelas Svenska Dagbladets Bragdguld för årets främsta svenska idrottsbragd, TV-sportens Sportspegelpris och inte minst Radiosportens klassiska och prestigefyllda Jerringpris som sedan 1979 röstas fram av det svenska folket.

Från en position som marknadsledande plattform för livesänd idrott i Norden tar nu Solidsport klivet ut i Europa och öppnar kontor i Hamburg, med sikte på den tyska, schweiziska samt österrikiska marknaden.

-Efterfrågan av sportstreaming fortsätter att växa snabbt, med flera nya investerare i ryggen kan vi fortsätta vår tillväxtresa utanför Nordens gränser, säger vd. Tobias Thalbäck, vd. för Solidsport.

En av Sveriges mest kända och besökta evenemangsarenor, Ericsson Globe, byter namn till Avicii Arena. Genom ett unikt samarbete mellan Stockholm Live, stiftelsen Tim Bergling Foundation samt Trygg-Hansa och Bauhaus, blir en av landets mest ikoniska byggnader nu en symbol och mötesplats för arbetet med att förebygga psykisk ohälsa bland unga.

-Må den leva för evigt!

Det utbrister Niklas Niva Sjökvist, ordförande i Leksand Superstar, angående idrottens omdiskuterade 51 procentsregel, som garanterar att föreningens medlemmar har det avgörande ägandet och inflytande över föreningens verksamhet. 

Ett av förra säsongens sensationslag i SHL, Leksands IF, hade vid sitt årsmöte i veckan  att ta ställning till fem motioner vars inriktning var att stärka föreningsdemokratin och öka medlemmarnas inflytande.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Landets största sponsorföretag, ISP Sport & Marketing, tar sats inför framtiden.

2020 blev omtumlande, men huvudägaren, Andreas Ottermark lyckades att styra rätt i en rad beslut och facit blev utomordentligt. Nu siktar Andreas och hans 30 medarbetare högt - en internationell lansering ska ske, planerna ligger klara och snart inleds offensiven.

För ett år sedan avslöjades Unibets rekordsponsring när bolaget gick in som huvudpartner till svensk elitfotboll. Ett avtal som löper över sex år, med option på ytterligare sex år, med ett initialt värde på 900 miljoner kronor eller om optionen utlöses ett totalt värde på 1,8 miljarder.  Nu väljer Unibet att utöka satsningen genom att också bli presentationspartner.

Kommande säsong direktsänder streamingtjänsten Viaplay samtliga matcher från världens mest populära fotbollsliga Premier League.Ett nytt avtal mellan Nordic Entertainment Group och Premier League gör det möjligt att välja och vraka bland samtliga matcher i spelschemat.

Under den gångna säsongen satte han personliga rekord med 19 mål och 30 poäng i Minnesota Wild. Och nu kom klubben och erbjöd ett kontrakt värt omkring 358 miljoner kronor. Det innebär en årslön  på cirka 45 miljoner kronor.