Ny TV-tävling med gamla stjärnor

Nu inleds inspelningarna för TV3:s nya programsatsning Landskampen i Åre. En rad svensk stjärnor från vinteridrotterna ska tävla mot Norges välkända mästare.

I utmanade grenar som bland annat skicross, skidskytte och en specialbyggd snöhinderbana kommer stjärnorna att mötas på blodigaste allvar. Varje program avslutas med en stafettduell som utgörs av flera olika vintersportsgrenar.

Dessutom lär vi känna våra hjältar på ett helt nytt sätt. Allt detta för att vi äntligen ska få klarhet i vem som är den bästa vintersportsnationen.

Det svenska laget stoltserar med Pernilla Wiberg, Per Elofsson, Torgny Mogren, Magdalena Forsberg, Jon Olsson, Thobias Fredriksson, Peter Forsberg, Fredrik Nyberg, Ylwa Nowén, Tomas Gustavson och Thomas Wassberg.

De möter motstånd från norska stjärnor som Björn Dählie, Hans Petter Buraas, Tor Arne Hetland, Hilde G Pedersen, Daniel Franck, Andrine Flemmen, Espen Knutsen, Finn Cristian Jagge, Ole Kristian Furuseth, Tommy Ingelbrigtsen och Britt Pettersen.

Landskampen kommer att sändas på TV3 torsdagar 20.00, premiär 27 januari

När pingislivet  kändes som allra bäst för Bordtennisförbundet, då blossar en infekterad strid upp med stjärnan Truls Möregårdh.

Det gav det andra. Framgångar i OS i Paris, stor uppmärksamhet, Flera framträdande spelare, en ungdomsidol  växte fram och en megastor sponsor.Crafts miljardär, Torsten   Jansson visade sin kärlek till sporten och inte nog med det. Han lät bygga   en ny  intenationell pingisarena i Småland.

Gothenburg Tennis Center är en nytennishall mitt i Delsjöns natur- och idrottsområde där en mängd föreningar inom helt olika idrotter bedriver sin verksamhet. Gothenburg Tennis Center arbetar med att utbilda och utveckla unga tennistalanger och vara ett komplement till de befintliga tennisklubbarna i regionen. Via fler banor i regionen skapas också fler möjligheter för barn och unga att börja att spela tennis, samtidigt som det skapar förutsättningar för de unga spelare som vill göra en elitsatsning .

Inte minst Ebba Andersson själv var förvånad och hade svårt att hitt a orden. Hon ville förklara hur det kunde gå till att hon vann igen i detta VM. På nytt besegrade hon Therese Johaug i en sekundstrid.

–Jag är själv lika överraskad, faktiskt, sa hon till Viaplay efter målgång. Indirekt medgav Ebba att inte ens hon själv hade trott att det skulle vara möjligt.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

I  en intensiv nyhetsflora  försvann förra veckan det här högst anmärkningsvärda  budskapet: ”Via Gräsroten delar Svenska Spel varje år ut 35 miljoner kronor till ungdomsidrotten och föreningslivet i Sverige”. 

Delstatliga Telia säljer sin tv och media-verksamhet till Schibsted Media. Tidigare förlusttyngda TV4 är den stora delen.

Affären påverkar åtskilliga sportintresserade  människor.

MFF  satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.

26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen  accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.