Idrottskändisarna gör ny karriär
De vilar inte på sina meriter utan de drar nytta av sina meriter. De gör ny karriär, nu i TV. Ni vet själva, alla dessa program oavsett kanal där det dyker upp en eller flera idrottskändisar.
I alla tänkbara program
Är de inte programledare eller expertkommentator blir de gäster eller medverkande, gärna i någon form av tävlingsprogram. Som Patrik Sjöberg – från Mästarnas Mästare, till olika debattprogram, till eget program i TV3, och nu i Let´s Dance.
Programmen når ofta rekordnivåer i tittarsiffror. Mästarnas Mästare ligger på uppemot 2 miljoner tittare varje gång.
Första gänget av deltagare får vi bekanta oss med från söndag. De hinner knappt landa i Kroatien förrän det är dags för första tävlingen, den fruktade 90 grader, som är en kamp mot mjölksyran.
Två tvingades hoppa av
I grupp 1 ingår Kajsa Bergqvist, Johanna Sjöberg, Theresia Larsson (karate), Mattias Sunneborn, Sven-Åke Lundbäck och förre hockeymålvakten Tommy Söderström.
Tema för säsongens tävlingar är fysik, lag/sammanhållning, fokusering och strategi, uthållighet och hell week. Det låter och är svettigt.
Den sjätte säsongen av programmet blir ett återkommande söndagsinslag i SVT i tio delar fram till den 11 maj. Programmen spelades in i norra Kroatien under september och precis som tidigare är Micke Leijnegard programledare.
I år skedde det annorlunda att Hanna Marklund och Frank Andersson tvingades hoppa av programmet innan inspelning på grund av skada och sjukdom. Därför kallades boxaren Anna Laurell och friidrottaren Mattias Sunneborn in.
Thomas Ejderhov
Första gruppen i Mästarnas mästare, fr v Sven-Åke Lundbäck, Theresia Larsson, Mattias Sunneborn, Kajsa Bergqvist, Tommy Söderström och Johanna Sjöberg.
Mest lästa just nu
Dags för ännu ett avsnitt i Gardell-gate, och målet i RIN Riksidrottsnämnden, mot miljardären Christer Gardell och Svenska Tennisförbundets ordförande, Ulf Rosberg.
En handläggning som avgörs i kölvattnet av Gardells 100 miljoner donation till svensk tennis.
RIN:s ordförande, hovrättsrådet Anders Hübinette och ledamöterna Christer Pallin och Christine Stridsberg kommer inte att delta i handläggningen av målet.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg
I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott.
Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om höga tittarsifror på play-kanalerna och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".
Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja




















