En ny stark aktör inom TV-sport

Tittarna får nya alternativ då det gäller att välja sportkanal. SBS Discoverys äger numera både Kanal 5 och Eurosport och nu presenteras en gemensam satsning med en rad kända namn.
Nu laddar man hos SBS Discoverys studios. En stor sportredaktion är uppbyggd som ska ansvara för ett stort utbud i Kanal 5 och Eurosport. Foto: TT

 

Med samma ägare blir det ett omfattande samarbete som innebär:

  • Matcher från Bundesliga och EM-kvalet visas i båda kanalerna.
  • Medarbetare i en stor sportredaktion jobbar växelvis.
  • Nya program som EM-studio och Bundesligastudio.

Discovery som är världsledande inom betal-tv har alltså blivit majoritetsägare i Eurosport och därmed utökat mediaföretagets portfölj till att nå 2,7 miljarder abonnenter i över 220 länder. 

Nu finns resurser

De ekonomiska musklerna är betydligt större och det kommer att märkas i både Kanal 5 och Eurosport.

De ska också samarbeta, det är uttalat från ledningen. 

Det innebär att det blir Bundesliga och EM-kval i både Kanal 5 och Eurosport.

Via koncernens köp av EM-kvalet från UEFA  får Eurosport 2 tillgång till drygt 50 matcher från kvalet till EM 2016. 

Och så Backe!

Discoverys köp av Sveriges matcher i EM-kvalet är alla placerade i Kanal 5 och det är dit Hasse Backe är värvad för att vara frontfigur.

Samma roll i Eurosport får Johan Mjällby och han tar plats i den nya EM-studion som får premiär måndag 8 september, två dagar efter Sveriges match i Wien. 

- Det ska bli otroligt kul att ge sig in i hetluften och följa de bästa landslagen på vägen mot EM. Att dessutom bevaka världsmästarligan Bundesliga på nära håll kommer bli väldigt intressant, säger Johan Mjällby.

I teamet runt Eurosports studio ingår även Petronella Ekroth, kommentatorer Mikael Bergvall och Christopher Kviborg samt experterna Johan Arneng, Rami Shaaban och Johan Mjällby.

Många fotbollsprofiler

Den 13 september är det premiär för Bundesligastudion. Här ingår också Johan Mjällby och får sällskap av Karin Frick (nyrekryterad från TV4) som delar på programledarskapet med Christopher Kviborg.

Ett annat nyförvärv till Eurosport 2:s bundesligasändningar är Matias Concha med lång erfarenhet av tysk fotboll efter fem år som spelare i VfL Bochum och som spelande expert syns Hoffenheims Jiloan Hamad.

Ytterligare en återkommande gäst i studion är Eurosports Bundesligaambassadör Patrik Andersson

- Vi har ett riktigt starkt team för vår storsatsning på fotboll, säger John Carenfelt, produktionschef för Eurosport.

Dags för ännu ett avsnitt i Gardell-gate, och målet i RIN Riksidrottsnämnden, mot miljardären Christer Gardell och Svenska Tennisförbundets ordförande, Ulf Rosberg.

 En handläggning som avgörs i kölvattnet av Gardells 100 miljoner donation till svensk tennis.

RIN:s ordförande, hovrättsrådet Anders Hübinette och ledamöterna Christer Pallin och Christine Stridsberg kommer inte att delta i handläggningen av målet.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg

I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott. 

 Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande  stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt  under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om  höga tittarsifror på play-kanalerna  och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".

Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja