Fotbollssommar med TV4

TV4 ägde sedan tidigare rättigheterna till dam-VM i Kanada. Nu har fyran också säkrat rättigheterna till U21-EM i Tjeckien. Det innebär totalt 67 matcher i TV under några sommarveckor.
Inte mindre än 36 matcher ska TV4 sända i juni från dam-VM och U21-EM. Foto: TT

 

Sommarens två mästerskap, Dam-VM och U21-EM, kommer till oss via TV4. Enligt SportExpressen har TV4 även kommit över rättigheterna till sommarens EM. 

- Att inte bara ha ett, utan två svenska landslag, som slåss om mästerskapstitlar samtidigt, känns nästan overkligt, säger TV4-Gruppens sportchef Fredrik Olofsson.

Damerna inleder VM den 8 juni med att möta Nigeria. USA och Australien ingår också i gruppen.

U21-landslaget startar den den 17 juni i Tjeckien och Sverige har lottats i samma grupp som England, Italien och Portugal. De här matcherna ska sändas i TV12.

De båda turneringarna kommer att knytas samman i en studio från Stockholm där Per Skoglund kommer att vara programledare och Olof Lundh och Hanna Marklund experter. Totalt handlar det om 36 matcher.

- Vi vet ju alla att kombinationen sommar och fotbollsmästerskap är fantastisk och juni månad kommer bli en enda lång fotbollsfest i våra kanaler. Att inte bara ha ett, utan två svenska landslag, som slåss om mästerskapstitlar samtidigt känns nästan overkligt, säger Fredrik Olofson, sportchef TV4-Gruppen.

Dags för ännu ett avsnitt i Gardell-gate, och målet i RIN Riksidrottsnämnden, mot miljardären Christer Gardell och Svenska Tennisförbundets ordförande, Ulf Rosberg.

 En handläggning som avgörs i kölvattnet av Gardells 100 miljoner donation till svensk tennis.

RIN:s ordförande, hovrättsrådet Anders Hübinette och ledamöterna Christer Pallin och Christine Stridsberg kommer inte att delta i handläggningen av målet.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg

I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott. 

 Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande  stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt  under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om  höga tittarsifror på play-kanalerna  och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".

Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja