MTG öppnar all TV -fotboll

Jo, det är sant. MTG meddelar i dag att fottbollsfans  kan hitta målen alla pratar om på streamingtjänsten Viafree – utan att behöva betala. Det förhåller sig som så att allt innehåll på viasatsport.se flyttar från idag in på Viafree, däribland nyheterna och klippen från MTGs exklusiva sporträttigheter som Premier League, Champions League, F1 och NHL. 

Nu öppnar MTG betalspärrarna och låter otbollsfansen ta del av alla matcher, bl a från Premier League, vilket innebär exempelvis TV-bilder från Tottenhams matcher med skyttekungen Harry Kane. Från:AP Photo/Frank Augstein

 

– Viafree blir det naturliga hemmet för klipp-klassiker som Ronaldos cykelspark nu i veckan, och är nu även en avsändare av livesport från våra starka rättigheter, säger MTGs sportchef Per Nunstedt.

De mest exklusiva matcherna och ligorna kommer som vanligt att sändas på Viaplay och Viasats sportkanaler. Men alla nyheter och höjdpunkter som tidigare har legat på viasatsport.se hittar man nu på Viafree.se/sport. 

Premiär omgående

Redan i helgen kan tittarna dessutom streama ett urval matcher på Viafree från sporträttigheter som handboll, fotboll och basket (se lista nedan). Dessutom ska Viafree att erbjuda mängder av sportdokumentärer och sportmagasin.

- Viafree ger oss möjligheten att erbjuda ännu mer från våra rättigheter i världsklass, där vi kan erbjuda sport till en ny och bredare publik. Det passar perfekt som ett komplement till våra premiumtjänster inom Viaplay samt Viasats olika kanaler, säger Per Nunstedt.

Redan i helgen kan Viafrees tittare se fram emot målklipp och höjdpunkter från de tre europeiska storderbyna Everton-Liverpool, Man City-Man United och Real Madrid-Atletico Madrid.

Över 7000 avsnitt

Idag finns det över 7000 avsnitt av svenska och internationella dramaserier, realityserier och dokumentärer på Viafree. På Viafree hittar man de populära serierna från TV3, TV6, TV8 och TV10, såväl som exklusiva Viafreeformat.

– Viafree är en bred plattform där vi bjuder in den stora publiken i alla åldrar. Vi har längtat efter att även kunna inkludera sport då MTG har fantastiska sporträttigheter, säger Viafree Sveriges affärsområdeschef Dzana Dedovic.

Viafrees app har laddats ner nästan 3miljoner gånger i Norden. Appen finns tillgänglig för webb, , Android, Apple TV och Chromecast.

Viafree, som i övrigt innehåller många av serierna från bland annat TV3 och TV6, kommer livesända ett urval av matcher från till exempel italienska Serie A och den engelska andraligan, Championship. Dessutom kommer MTG även lägga klipp med höjdpunkter från matcher i Premier League och Champions League på Viafree där även vissa handbolls- och basketmatcher kommer att livesändas.

"De mest exklusiva matcherna och ligorna kommer som vanligt att sändas på Viaplay och Viasats sportkanaler", heter det apropå bolagets betaltjänster.

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Fotbollförbundets nyvalde ordförande, Urban Åström, fick vidkännas ett svårt nederlag vid helgens RF-stämma i Göteborg  Med röstsiffrorna 131-58 föll fotbollens, och Riksidrottsstyrelsens förslag för en höjning av det så kallade ”taket” från nuvarande 10,0  till 12,0 procent.

Striden handlar om hur det statliga anslaget, cirka 1.8 miljarder kronor ska fördelas inom idrottens medlemsförbund. 

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

En dags biljett kostade 300 kr, två dagars entré minst 500 kr.

Åskådarna trängdes i varenda backe, utförslöpa, ja överallt under tävlingsdagarna.

Ändå tvingas nu de ansvariga medge att skid-VM drabbas av minst 1 miljon kronor i förlust, men det finns farhågor om mera.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.

– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

I raden av talanger som har fostrats i BP:s akademi i nordvästra Stockholm, är nu 16-årige Love Arrhov på väg ut i den stora fotbollsvärlden.

På sin hemsida berättar BP att överenskommelse har träffats med tyska Bundesligaklubben Eintracht Frankfurt om övergång efter här säsongen. 

Enligt uppgift ligger övergångssumman på 50 miljoner kronor, som kan växa ytterligare med 30 miljoner i form av olika bonusar.