Infantino: "Kvinnor förtjänar det!
FotbollTT-AP Betala mer – annars får ni inte se fotbolls-VM i sommar. Det är Gianni Infantinos besked till flera europeiska tv-bolag inför damernas världsmästerskap.
Gianni Infantino, ordförande i Internationella fotbollsförbundet (Fifa), är missnöjd med buden på sändningsrättigheterna i de länder han kallar Europas "Big Five": England, Frankrike, Tyskland, Italien och Spanien. Med mindre än tre månader till VM i Australien och Nya Zeeland hotar nu Infantino med att det kan bli svart i rutan om inte buden höjs.
"För att vara väldigt tydlig, det är vår moraliska och rättsliga skyldighet att inte sälja ut damernas VM till underpris", säger han i ett uttalande.
"Därför, skulle buden fortsätta att inte vara rättvisa (mot damer och damfotbollen) kommer vi tvingas att inte sända VM i de fem stora europeiska länderna".
"Kvinnor förtjänar det!"
Gianni Infantino tog upp frågan redan i samband med VM-lottningen i fjol, när han sade att bud som motsvarade blott en procent av summorna som betalats för herrarnas VM inte var acceptabla.
Fifa har själva fått kritik för stor ojämlikhet gällande bland annat prispengarna, som nu har höjts inför damernas VM. Infantino menar nu att mediebolagen samtidigt undervärderar damfotbollen och att ett extra stort ansvar ligger på public service-företagen.
"Kvinnor förtjänar det! Så enkelt är det!, säger han.
Viaplay sänder
Sändningstiderna från årets VM är knappast optimala i Europa, eftersom många matcher kommer spelas nattetid eller tidiga morgnar. Blågult spelar till exempel sin premiär mot Sydafrika, klockan 07.00 den 23 juli.
I Sverige har Viaplay sändningsrättigheterna till VM. Matcherna kommer sändas i TV3, TV6, TV10 och Viasat och kan också streamas i Viaplay.
VM pågår den 20 juli-20 augusti.
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
Skriv kommentar
Mest lästa just nu
Mjällby AIF toppar allsvenskan, men säljer samtidigt spelare och stärker egna kapitalet rejält på ett egentligen sensationellt sätt.
I söndags sluttfördes förhandlngarna runt t succémittfältaren Nicklas Röjkjaer som lämnar Mjällby. AIF 26-åringen har skrivit på för danska FC Nordsjälland. Samtidigt står det klart att klubben har sålt spelare för runt 60 miljoner på bara några år, vilket faktiskt är en del av strategin att bygga en starkare förening och då ingår att säkra en ekonomisk framtid - och av bara farten förstärka - så pass att laget övertar och behåller ledningen i allsvenskan.
Ett ståtligt och fashionabelt bygge för 14,6 miljarder, den jättesatsningen kan ersätta Scandinavium i Göteborg
Ett ståtligt och fashionabelt bygge för 14,6 miljarder, den jättesatsningen kan ersätta Scandinavium i Göteborg
Om planerna skulle förverkligas överträffas alla andra satsningar i Sverige.
En arkitekttävling om hur de nya arenorna slutligen ska se ut är redan inledd. Och göteborgarna själva ska få rösta för att bli delaktiga i valet.
Gothia Cup bara bara fortsätter att växa. Snart räcker inte ens Ulevi till för invigningen. Där är det fullsatt intill sista decimetern vid öppningsshowen.
Arangörerna vill att så många som möjligt av gästerna från jordens alla hörn ska få vara med på inmarschen och uppleva den flera timmar långa musikshkavalkaden och det gigantiska fyrverkeriet på nära håll.
Sveriges största event, oavsett bransch eller sammanhang tar andan ur alla närvarande
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Viaplay Group värvar Jonas Karlsson som med erfarenhet oh rutin som få andra ansluter till Viaplays sportredaktion där han främst kommer att jobba med golf och vintersport.
– Jag är supertaggad, säger Jonas .
I Djurgårdens nysatsning i SHL var 18-årige Anton Frondell ett bärande namn. Efter 11 mål i Hockeyallsvenskan och stort genombrott i den tuffa kvalserien mot AIK hade kraftfulle Frondell, 94 kg. en säker plats i l sportchefen Niklas Wikegårds ledande formationer.
I den årliga NHL-draften, nu i Los Angeles, förändrades allt, sedan Anton Frondell, 18 år ,uppväxt i Trångsund söder om Stockholm, valts som nummer tre av Chicago.