Vintern börjar för TV-tittarna
Tiden är inne… Svenska vinterhjältar på skidor gör entré igen i TV. Den alpina säsongen drar igång på Viaplay Vinter. Premiären sker i Sölden med storslalom för både damer och herrar. Men helgen bjudet ocks på ett antal fotbollsmatcher, eroende på vilken tv-kanal du har.
Du som gillar att se idrottsdramatik på TV får fullt upp i helgen.
Tiden är inne… Svenska vinterhjältar på skidor gör entré igen i TV. Den alpina säsongen drar igång på Viaplay Vinter. Premiären sker i Sölden med storslalom för både damer och herrar. Men helgen bjudet ocks på ett antal fotbollsmatcher, eroende på vilken tv-kanal du har.
Du som gillar att se idrottsdramatik på TV får fullt upp i helgen.
Allsvenskan gåni in i avgörande omgångar och med i synnerhet Sirius - Hammarby men också BP-Kalmar på lördag, då det också blir Hckey-Lördag. Och Sveriges handbollasdamer träningsspelar mot Spanien. Mera fotboll blir det också i form av matcher i Premier Legaue, Serie A ochLa Liga med det klassiska El Clasico på kcällen, Real Madrid-Barcelona.
söndagen pbjuder på AIK - Elfsborg medan klassikermötet mellan Malmö och IFK Göteborg avgörs på måndag
Men alltså, Den alpina säsongen fortsätter i Sölden, . Det är storslalom damer på lördag, och storslalom herrar på söndag. På plats finns Peter Jihde och Frida
- Den här säsongen känns jättespännande med VM och även intressanta namn som kan göra comeback, säger Frida.
Viaplay Vinter var en succé under fjolåret - tittarsiffrorna visade att 2 av 5 svenskar såg sändningarna. Det motsvarar en total räckvidd på 3,9 miljoner människor. Den här säsongen blir det fler tävlingar och större närhet till sporten med studio på plats.
– Det är superroligt! Skidåkningen ligger mig så varmt om hjärtat så det känns det ännu mera spännande i år med en VM-säsong. Som åkare var det alltid en speciell känsla att kliva in i ett mästerskapsår, säger Hansdotter
– Den här säsongen ska det även bli skoj att följa upp och se hur det blir för Sara Hector, som var trea i storslalom-cupen ifjol. Sen har vi Anna Swenn Larsson – som hade strul i början av säsongen, men avslutade fjolårssäsongen fantastiskt. Det finns många intressanta namn på damsidan, som ska ta nästa steg och etablera sig. På herrsidan har vi Kristoffer Jakobsen, han har verkligen topspeeden och kan absolut få ihop det.
En spännande comeback den här säsongen är Lucas Braathen, som lade av förra säsongen. 24-åringen, som har brasiliansk mamma, kommer att tävla för Brasilien i stället för Norge. Det är även klart att Marcel Hirscher gör comeback och det spekuleras kring att Lindsey Vonn också kan dyka upp i backarna den här säsongen.
– Det finns en ny spännande regel som internationella förbundet har infört, ett så kallat wild card. Om en åkare har vunnit till exempel ett VM eller OS och gör comeback så får man ett bra startnummer, man kan starta som nummer 31. Det öppnar upp för många stora namn, det kan bli mer show för sporten. Vi kan få se Hirscher, och det ryktas även om Lindsey Vonn, säger Frida Hansdotter.
Mest lästa just nu
AIK fotboll redovisar ett resultat på - 16 miljoner i bokslutet för 2025. Under samma period uppgick rörelsens intäkter till 363 Mkr, en ökning med 15 procent
Beloppet avser hela koncernen bestående av AIK Fotbollsförening, där elitverksamheten ingår, AIK Fotboll AB samt dotterbolaget Merchandise AB samt Nytomta AB Fastigheter.
Sveriges sämsta elitidrottsarena finns i Stockholm. I den situationen hamnade Hammarby bandylag ofrivilligt. I ett sammanhang med betoning på Chrmiga, Kulturella, historiska och inte sportsliga Zinkens...
Bandyarenan Zinkensdamm på Söder invigdes 1937 och ser i dag i stort ut som då. Politikerna anser uppenbarligen att den får duga till Hammarbys elitlag, för de gör inte något åt saken.
Ledningen i Djurgårdens IF Fotboll tar nya initiativ för att skapa en levande föreningsdemokrati.
Det sker via enlanseringen av ett nytt socialt koncept för medlemmarna och en vidareutveckling av medlemsträffar.
Genom årsmötet (formellt), utvecklat medlemsmöte (halvformellt) och ny medlemspub (är tanken atthitta nya kontaktytor bland medlemmar. Som en konsekvens hoppas man på ett ökat engagemang för föreningen, men också att nymodigheterna stimulerar nya samtal och perspektiv på föreningens nuläge och framtida vägval.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
TV4 har tagit över de exklusiva rättigheterna till Allsvenskan och planerar en storsatsning på bevakning sju dagar i veckan, på plats från arenorna och från studion.
– Det här blir ett nytt sätt att följa Allsvenskan där vi fullt ut använder vår stora redaktion och våra plattformar, säger TV4:s sportdirektör Johan Cederqvist.
När TV4 tar över Allsvenskan i fotboll får tittarna åter bekanta sig med Lasse Granqvist
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen




















Skriv kommentar