Klart med TV från stjärnornas möte

Stjärnspäckade hockeyturneringen Four Nations Face Off, 12-20 februari, ska visas i svensk TV.  Deltagande nationer är Sverige, Finland, Kanada och USA.

 Efter en ekonomisk mangling med NHL-organisationen och spelarfacket NHLPA har streamingtjänsten Viaplay slutligen accepterat villkoren. Några belopp har inte meddelats. 

Matchtider är 02.00, med undantag för Tre Kronors möte med Finland som har nedsläpp 19 00 den 15 februari. Tre Kronor inleder mot Kanada den 13 februari 02.00

Pengar, pengar, det är därför hockeyturneringen Four Nations Face Off blir av.

Det är första gången sedan World Cup 2016 som alla NHL-spelare är tillgängliga för spel i respektive landslag.   Notera att Tjeckien regerande världsmästare från Prag förra våren, inte har inbjudits.  Inte heller Schweiz, och Tyskland anses värdiga att delta i NHL:s ögon.

Det internationella förbundet, IIHF, har ingen del i turneringen. Den är enbart en angelägenhet för NHL, och har som primärt mål att säkra intäkter till NHL-organisationen och spelarfacket.

Viaplay Group,  som regelmässigt bevakar NHL, har känt stor tvekan inför Four Nations. Av två skäl, turneringen avgörs på natten svensk tid, det innebär ett lägre antal tittare, och lägre intäkter på annons – och reklamsidan.

Det tyngsta skälet är sannolikt Viaplay Groups ansträngda ekonomiska läge. En bärande rubrik på Viaplays hemsida är en ”pågående”navigering i en svår ekonomisk omgivning för sändnings rättigheter”.

Nyligen förlängdes dock gällande rättigheter för all skidsport, med undantag för skidskytte, till och med säsongen 2030.

 Kommande handbolls-VM,  Sverige börjar mot Japan på torsdag, 16 februari. har också Viaplay som rättighetsinnehavare. VM  finalen avgörs 2 februari  och spelorter är Oslo, danska Herning samt Zagreb, Porec och Varzdin i Kroatien I Sverige grupp ingår även Chlie och Spanien.

Viaplays ekonomiska svårigheter kom upp på bordet under 2023-2024 och en högerradikal miljardär, fransmannen Vicent Bolloré,  kom ut som en av två räddare, och huvudägare, med 29,33 procent av aktieinnehavet.

 Han kontrollerar den franska mediajätten Canal + som är en del av ett franskt konglomerat, Vivendi. Konglomerat innebär ett företag som är verksamt inom flera olika branscher samtidigt, som TV-kanaler och livsmedelsprodukter.. 

Vid en extra bolagsstämma fick Bolloré sällskap av ett tjeckiskt investmentbolag, PPF, som även klev in med 30-procentigt ägande. PPF har haft rubriker i svensk media tidigare.  Det var PPF som en gång köpte upp Vattenfalls brunkolsanläggningar i Tyskland och inte är främmande för affärer med Ryssland.

Enligt media experten Jan Scherman förskräcker spåren även efter Vicent Bolloré. Han anses ha en nära relation med Rysslands president, Valdimir Putin och har öppet kritiserat Nato och EU samt anklagat dessa för att ha provocerat fram kriget i Ukraina.

Bollorés och PPF:s entré på Ringvägen i Stockholm innebar att koncernen tog in 4 miljarder kronor i en så kallad förträdesemission och riktad nyemission av aktier.

"Vi kan hålla löftena"

-Det här paketet hjälper oss att hantera våra omedelbara utmaningar och ger oss möjlighet att realisera våra långsiktiga ambitioner, sade koncernchefen Jürgen Madsen Lindeman till Dagens Media när räddningen röstats igenom i januari 2024.

Under 2023 hade aktiekursen rasat med 97 procent, men fransmannen Bolloré och hans olika mediala ben, med en omsättning på 170 miljarder och 80 000 anställda, har tryckt upp gänget på kontoret på Ringvägen över vattenytan.

Egentligen ett jippo

Det är bakgrunden till varför kommentator Niklas Holmgren och profiler som Niklas Jidhe, Håkan Södergren, Erik Granqvist och Peter ”Foppa” Forsberg kan förmedla hockeybilder under kommande februarinätter. 

Det kommer att måla upp evenemanget som ett stycke hockeyhistoria. I själva verket är det ett jippo i landslagströjor, vars primära mål är att fylla på NHL:s och spelarfackets bankkonton, samt att putsa varumärket för NHL som helhet.

Kjell Nilsson 

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Ishockeyns 14 SHL-klubbar står ekonomiskt väl rustade inför framtiden. För tredje säsongen i rad noteras nytt publikrekord med totalt 2 417 984 unika åskådare, vilket ger ett publiksnitt med 6 643 åskådaare per match. Det är det högsta snittet någonsin i ligans historia, det tidigare rekordet var från säsongen 2011-2012 med 6 393 personer per match.

- Det råder kaos på många av Stockholms Friidrottsanläggningar!, Det hävdar

Willy  Berggren, mångårig ledare inom sporten i huvustan. Han om någon har

erfarenhet och kunskap för att kunna betrakta sportens uveckling. Nu har han

skrivit  ett öppet brev och påtalat situation med alla brister och han

vänder sig till  ett stort antal ledare,’

 Ett historiskt Frölunda-guld fick ordföranden Mats Grauers att till och med gråta.

 Inför säsongen 2022-2023 startade Frölunda upp föreningens damishockey. Som sportchef anlände Damkronornas målvaktsikon Kim Martin och som tränare anställdes Erika Holst med  300 matcher för Damkronorna, och som första kvinna invald i svensk ishockeys Hall of Fame..

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

I  en intensiv nyhetsflora  försvann förra veckan det här högst anmärkningsvärda  budskapet: ”Via Gräsroten delar Svenska Spel varje år ut 35 miljoner kronor till ungdomsidrotten och föreningslivet i Sverige”. 

I november, då föreningen fyllde 15 år,  kunde ordförande Jerry Sjögren meddela att klubben vunnit 100 000 på JOYNA. Några månader senare var det dags igen. Samma lotteri. Samma summa. Samma glädje.

 – Galet, helt otroligt, säger en glad kassör vid namn Nina Sjögren.

Delstatliga Telia säljer sin tv och media-verksamhet till Schibsted Media. Tidigare förlusttyngda TV4 är den stora delen.

Affären påverkar åtskilliga sportintresserade  människor.

MFF  satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.

26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen  accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.