TV-bolagens beslut - så valde de OS-favorit
Nu är det inte många dagar kvar til dess att vinter-OS inleds. Då kommer beskedet att TV4 och HBO Max som ska sända grannlåten nu har satt sig ned och fördelat tävlingarna, d v s vem som ska sända vad.
Då framkommer det nya – att spelet bakom det offentliga innebär att det inte blir något skidskytte i SVT under OS.
Så här ligger det till:
”Vinterstudions” popularitet känner ni till.
Kanalerna har sin speciella favoriter, och vid förhandlingen blev det en fråga om vad de på respektive håll trodde mest på.
I en uppgörelse 2021 tappade SVT flera tunga rättigheter till Viaplay som då tog över världscupen i längdskidor, alpint, backhoppning, nordisk kombination, freestyle, freeskiing och snowboard.
Tittarfavoriterna greppar mikrofonerna
I januari 2025 förlängde Viaplay avtalet med med Internationella skid- och snowboardförbundet Fis fram till och med säsongen 2030.
I det läget valde SVT, utan de tunga tv-rättigheterna, att satsa intensivt på skidskyttet i ”Vinterstudion”.
Därför har tittarna har kunnat ta del av både världscupen och VM de senaste åren.
Men en konsekvens blev att helgens skidskyttetävlingar i Nove Mesto var de sista i SVT på över en månad, skriver Expressen.
SVT har rätt till linjära OS- liksom TV4. Men i bytesaffären får TV4/HBO Max tillgång till skidskyttet och SvT får sända längdskidor, vilket man har längtat efter och därför kan ge plats för Vinterstudion och duon Jacob Hård och Anders Blomqvist
Och TV4 kontrar med Magdalena Forsberg och David Ekholm vid skidskyttet
Efter OS fortsätter SVT att f bevaka världscupen och VM i skidskytte, då de har rättigheterna till och med säsongen 2029/2030.
Så här enades kanalerna
så här fördelades sporterna enligt kanalernas överenkommelse:
SVT:
Alpint,
Backhoppning,
Curling, herrar och mixed
Ishockey, dam och herr (delas med TV4)*
Konståkning
Längdskidor
Nordisk kombination
Puckelpist
Short track
Skeleton
Skridsko
TV4:
Curling, damer
Bob
Freestyle
Ishockey, dam och herr (delas med SVT)*
Rodel
Skicross
Skidalpinism
Skidskytte
Snowboard
*Ishockeymatcherna fördelas när spelschemat är bestämt.
Mest lästa just nu
Näsfjället är högaktuellt igen. Nu är anläggningen ute till exekutiv auktion. Intressenter har hört av sig, men konkursförvaltaren Henric Schef vill ha bättre betalt.
– Vi måste ha mer än tio miljoner kronor. Det är anläggningren värd. fastslår han.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
Tredje gången gillt för Rögle eller fjärde SM-guldet i den 11:e finalen sedan det första historiska guldet 1978 – signerat ”Hårde Harry”, legendaren Hardy Nilsson och också fick ge namn åt ett rockband.
Sedan 2006 har Skellefteå bara missat play off spel en gång, årets slutspel är klubbens 19:e i rad. SM-guld år är 1978, 2013, 2014 och 2024 – mot just Rögle. Tala om stormakt.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar