Mathias blir affärsman

Skidstjärnan Mathias Fredriksson köper en sportbutik i Göteborg tillsammans med förre förbundskaptenen Magnar Dalen.
De två har gemensamt sökt efter en lämplig och etablerad skidaffär där Mathias vill investera både pengar och sin kunskap.
Mathias Fredriksson och Magnar Dalen har en ny idé om hur de kan locka kunder. Kruxet har varit att hitta rätt butik med rätt läge.
Nu är valet gjort. I Göteborg uppstod chansen, där finns den inarbetade butiken som också har skidåkning som sin specialitet.
- Vi vill skapa möjligheter för att ge bästa förutsättningar för att lyckas i längdskidåkning. Vår ambition är att hjälpa folk att hitta rätt utrustning, säger Magnar Dalen till Göteborgs-Posten.
Butiken ska ordna träffar, träningsläger och andra aktiviteter.
- Det är ett stort upptagningsområde, säger Andreas Lidén som ska driva driva butiken.
Mathias bor själv i Östersund och ska fortsätta sin satsning på skidkarriären. Men han har stort intresse av business och tänker engagera sig i verksamheten.
Därmed blir det många besök i Göteborg, där det finns åtskilliga skidåkare i regionen. Människor som gärna tar emot tips från sakkunnigt håll och det är på det sättet som Mathias & co ser att de kan skapa en fast kundkrets i första hand.
Magnar Dalen har en bakgrund av att driva affär. Dessutom har han i 17 år jobbat med svenska och norska skidlandslaget.
- Fungerar arbetet väl och om konceptet faller väl ut är tanken att på sikt starta fler butiker. Precis som för de allra flesta elitidrottare kommer en tid efter eliten och Mathias har som målsättning att hjälpa andra, avslutar Magnar.

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..

Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud

Faluns kommun säger nej till en miljoninvestering, då väljer Jonas Peterson, 49 år, vd. för VM-bolaget i Falun 2027 att hastigt lämna rollen som operativt ansvarig för mästerskapet som inleds 24 februari 2027.

 Nuvarande säkerhetschefen Kajsa Sjösvärd går in som tillförordnad vd. och med Sara Tigerström Monfelt som vice vd.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.