Dalalagen ekonomiska föredömen

Spejarna inom ishockeyns licensnämnd fick återvända i oförättat ärende. Inte en enda klubb i vare sig elitserien eller Hockeyallsvenskan prickades. Däremot visas Mora upp som ett strålande exempel med 3,8 miljoner i vinst.
Samtliga föreningar som är kvalificerade för spel i Elitserien och Hockeyallsvenskan är av liganämnden och allsvenskan nämnden godkända för spel säsongen 2005/2006.
För fyra av föreningarna i Hockeyallsvenskan är klartecknet villkorat av att vissa formella åtgärder måste ske.

- Som helhet ser vi att föreningarna har en god ordning på sin verksamhet. Ekonomin har generellt sett blivit bättre de senaste åren men det beror i huvudsak på extraordinära intäkter som kapitaltillskott utifrån. Rörelseresultaten har försämrats allmänt och relativt många föreningar har svårt att få kärnverksamheten att gå ihop, säger Bo Tovland ordförande i liganämnden och allsvenska nämnden.
I elitserien synades Djurgården, Brynäs och Luleå extra. Brynäs räddning blev publikintresset i kvalet.

Frölunda som publikmagnat och SM-vinnare har i konsekvensens namn också de bästa ekonomiska siffrorna med 10 miljoner i överskott och ett eget kapital på 45 miljoner.
Färjestad är annars rikast med sina 62 miljoner men vintern slutade med ett plus om enbart 1 miljon kronor.
Noterbart i övrigt är att HV 71 fick se sitt resultat förändras ordentligt. Underskottet hamnade på 6,7 miljoner kronor och därmed är egna kapitalet nere i 11 miljoner kronor.

Dalalagen har gjort en anmärkningsvärd resa i kassaböckerna.
Mora visade ett plus på 3,8 miljoner.
- Det största någonsin i klubbens historia, jublar säger ordförande Jan Simons i Aftonbladet.
.Leksand kan uppvisa tillgångar på 35 miljoner kronor.
- Vi har aldrig haft en bättre ekonomi, säger Anders Östling, ekonomiansvarige på Leksands IF.

Elitserieklubbarnas ekonomi
Brynäs
Vinst - förlust: + 530.236 kr
Eget kapital: 608 380 kr

Djurgården
Vinst - förlust: + 600 000 kr
Eget kapital: 1,2 miljoner kr

Frölunda
Vinst - förlust: + 10 miljoner kr
Vinst - förlust: + 10 miljoner kr
Eget kapital: 45 miljoner kr
    
Färjestad
Vinst - förlust: ca + 1 miljon kr
Eget kapital: 62 miljoner kr

HV 71
Vinst - förlust: - 6,7 miljoner kr
Eget kapital: 11 miljoner kr

Leksand
Vinst - förlust: - 3,4 miljoner kr
Eget kapital: 35 miljoner kr

Linköping
Vinst - förlust: + 1,1 miljoner kr
Eget kapital: 1,5 miljoner kr

Luleå
Vinst - förlust: - 140 000 kr
Eget kapital: 1,3 miljoner kr

Modo
Vinst - förlust: - 2,8 miljoner kr
Eget kapital: 5,8 miljoner kr

Mora
Vinst - förlust: + 3, 8 miljoner kr
Eget kapital: 5,5 miljoner kr

Södertälje
Vinst - förlust: + 422 000 kr
Eget kapital: 3 528 000 kr


Det är en sportslig, men lika mycket en ekonomisk succé Segern mot Inter I 16-delsfinalen  innebar att Bodö/Glimt slog ut fjolårsvinnarna i Champions League med sammanlagt 5–2. till Totalt finns nu 450 miljoner, plus TV-miljoner i mängd  inom räckhåll för uppstickaren bland storlagen i cupen. Och numera anser många att det inte alls är omöjligt med en norsk komplett succé.  För nu har de tappat respekten för de internationella stjärnornna

I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.

Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.

Hon står i vägen för svenskt bronsjubel.   Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är  en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.

I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.

Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10.  I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Avtalet går ut under torsdagen och  ingen ny överenskommelse är i sikte, skriver Dagens Media.

,Det skulle innebär att 1,2 miljoner tv-tittare kan drabbas.Bakgrunden är den att  Telia och Viaplay inte kommer överens och ingen ny överenskommelse är nära, enligt uppgifter

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen