Många klubbledare lever i skräck

Handbollsklubben Kroppskultur är ett exempel på hur illa ställt det är i svensk lagidrott i dag. Många föreningar är i kris med miljoner i skuld. Kroppskultur tvingades först säga nej till sin allsvenska plats och nu måste klubben också ta steget ned i division II.
Allsvenskt i fjol, hopp om att ändå fortsätta i division I kommande säsong, men det slutar med spel i division II.
Skulderna blev övermäktiga.

Konkursen var snuddande nära men i Uddevalla skedde ändå en stark mobilisering. Många människor ställde upp.
Nära 100 personer gick in som borgenärer och det gav över 700 000 nya kronor till föreningen. Men Kropps behövde en miljon för sin ekonomiska handlingsplan.

Kommunstyrelsen i Uddevalla avvisade klubbens begäran om ett miljonlån, men avskrev en skuld på närmare 700 000 kronor mot ett sponsorpaket och har givit Kropps olika möjligheter att stärka ekonomin.
Därtill har föreningen förhandlat fram ett miljonlån i bank, men behöver ännu en miljon för att den ekonomiska femårsplanen i Rädda Kroppsgruppen skulle fungera.

Rekonstruktionen har lyckats i stora delar, men å andra sidan finns inga spelare kvar.
De flydde hals över huvud.
- Vi har inte spelarmaterial för division 1, säger Torbjörn Fält, Kroppskulturs ordförande.
Varför flyttade klubben först till division 1 för att sedan dra er ur på nytt?

- Det var det naturliga steget att gå ner ett hack. Men nu när det försvunnit så många spelare måste vi ju anpassa oss efter situationen, säger Fält.
- Det här är något vi måste göra. Alla klubbar rycker i våra spelare, först seniorerna och nu juniorerna, säger nye tränaren Sanjin Bahtijarevic.

Från fjolårets allsvenska trupp finns egentligen inte en enda spelare. Nu blir killar födda mellan 89 och 85 som får överta ansvaret.

Med samma skräckscenario lever i dag många föreningar i Sverige. Skulderna växer eller är beständiga och kräver oerhört mycket av ideella ledare som känner sig som en gissla i vetskap om att inte dem också kan hoppa av. I regel har många andra ledare och därtill spelarna redan försvunnit.

23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.

Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna

Fjolårsvinnaren Casper Ruud återvänder till Bybit Stockholm Open. Den norske stjärnan är klar för årets turnering, som pågår 7–14 november i Kungliga Tennishallen i Stockholm.  

Casper Ruud vann fjolårets upplaga efter finalseger mot fransmannen Ugo Humbert i två raka set. I november är han tillbaka i Stockholm med målet att försvara titeln på nytt.

 

"Jag kommer för att försvara min titel”

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen