Hemliga finansiärer vill ta över MFF

De är villiga att investera en halv miljard kronor i Malmö FF för att skapa ett internationellt storlag. I dag är inte någon av finansiärerna beredda att stiga fram. De vill förbli hemliga och se reaktionen på sitt affärsförslag.
Sven Liljegren ingår i MFF support och han har uppmanats att företräda gruppen i en första presentation av ett mycket omfattande projekt.
– Man vill se ”pågarna” i en ny omgivning och med nya förutsättningar, förklarar Liljegren.

Inom kort ska de sju affärsmännen lägga bud på Malmö FF. Det handlar om svindlande belopp. Finansiärerna är beredda att satsa en halv miljard kronor för ett nytt stadion.

I gengäld vill de överta varumärket Malmö FF samt spelartruppen. I så fall vill de också ge utfästelser för en summa av 200 miljoner kronor för spelarköp.

Finansiärerna har bankgarantier för 55 miljoner euro. Därmed vore ett arenabygge fullt möjligt i första steget och därpå ett övertagande av såväl varumärket som spelartruppen.

Fyra av finansiärerna lär vara svenskar med starkt MFF-hjärta medan tre av dem sannlikt är internationella affärsmän, enligt Sydsvenska Dagbladet.

Gruppen har redan kontakter och förgreningar in i internationella storklubbar. Personerna har också besökt bl a Barcelona för att utveckla ett affärskoncept.

– Redan för ett år sedan kontaktades jag och några andra MFF-supporters av finansiärerna för att testa idén. Nu vill gruppen komma till skott och det hela har läckt ut, säger Sven Liljegren, talesman för MFF Support i stadionfrågan.

Samtidigt har det framkommit att MFF har kontaktats av ytterligare en grupp finansiärer som vill komma över föreningen och därmed byggandet av en arena.

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Svenska Skidskytteförbundet  har inte bara aktiva som utmärker sig på bred front. Där finns också en styrelse med sällsynt stark framåtanda och vilja att åskadkomma mera, mycket mera. 

För ett år sedan presenterades en anläggningsfond  där skidskytteförbundet gick in med 10 miljoner. Titeln påvisade vad som fanns ytterligare i sikte och förbundet gick satsade så pass som 10 miljoner i startkapital.

Fföreningar runt om i landet ska  få möjlighet att möjlighet att söka ekonomiskt stöd för att utveckla och bygga egna ändamålsenliga och  trygga anläggningar fram till 2031. 

Det är en fullkomligt vedervärdig tanke att fotbollslandslaget skulle misslyckas i kvalet  i mars med den konsekvens som uppstår.  Det känns som himmel eller helvetet, för tillräcklig medvind får en så ofantlig betydelse

Inget VM- spel skulle innebära en enorm besvikelse. Och inte nog med det – inte mindre än 97 miljoner skulle fladdra bort och inte kunna rädda Svenska Fotbollförbundet.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.