Skatteskulden fäller hockeyklubb

Bodens IK:s förslag på avbetalningsplan godtogs inte av kronofogden. Det blev ingen förlikning gällande skatteskulden. Därför går Bodens IK i konkurs. Klubben har gjort sitt i hockeyns division I.
- Vi har kommit fram till att vi kommer att söka föreningen i konkurs. Det finns inte en rimlig chans att vi skulle kunna klara av det här, säger ordföranden Erik Hegglund.

Skulderna uppgår till 1,7 miljoner kronor, varav skatteskulden är på 688 000 kronor. Norrlänningarna hade hopp om att kunna betala via ett lån. En intressegrupp var beredd att med privata lån eller privat borgen stå för halva skatteskulden. Resterande 350 000 kronor var tänkt att betalas via en avbetalningsplan.

Dessutom fanns skulder till Bodens kommun, affären Sportringen och Norrbottens ishockeyförbund på cirka 500 000 kronor. Och slutligen ytterligare en halvmiljon i skulder till mindre fordringsägare.

Ordföranden Erik Hegglund tycker inte heller att föreningen hade kunnat agera annorlunda under räddningsförsöken.

- Kanske hade det inte gått så här långt om vi hade varit bättre uppdaterad när det gäller den ekonomiska biten. Nu kom det här under ett känsligt läge på säsongen. Det hade varit bättre om vi kunnat ta tag i det här tidigare på hösten.

Nu ska klubbledningen försöka rädda ungdomsverksamheten genom att omgående starta en ny förening där de yngre kan fortsätta att spela ishockey.

– Men det känns jättetungt. Samtidigt är det skönt att kunna sätta punkt och börja fundera på hur vi ska gå vidare.

Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026. 

Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.

Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner 

På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella  stödet från Regeringen till idrotts-Sverige  för att förbättra  anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har  behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att  skickas fördelas direkt.

Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.

 Den där Infantino... Än den ena, än den andra historien om honom. Det senaste är att ha har sett till att ha tillgång till ett eget privatjet så han kan flyga mellan arenorna. Han har nämligen fått låna ett flygplan flygbolaget Qatar airways som är en stor sponsor av det internationella fotbollsförbundet. Så det passade bra. Därmed kan han se åtskilliga matcher, ja, alla enligt honom själv

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen