Percys klipp om 320 miljoner
Det är norska detaljhandelsjätten Steen & Ström som köper anläggningen i Hyllie för 570 miljoner kronor för att förvandla det till ett köpcenter.
Reavinsten på 300 miljoner kronor är en grundplåt till den eventarena som blir granne med köpcentrat vid den nya tågstationen i Hyllie.
- Se det inte som en reavinst utan som en möjlighet att bygga arenan utan att springa med mössan i handen och tigga av kommunen, säger Percy Nilsson.
Han hänvisar också till det löfte han har gett till Malmö stad om en bankgaranti på just 300 miljoner kronor. Det som en konsekvens av att han får hyra tomten till arenan för en symbolisk tusenlapp per år.
– Eftersom jag säljer bolaget är vinsten skattefri. Det är finessen som gör att vi kan få över vinsten i Parkfast andra dotterbolag Parkfast Arena, säger Percy Nilsson.
Han vill påvisa större kostnader för arenabygget. Nu är summan uppe i 500 miljoner kronor. Kalkylen bygger på en för försäljning av namn- och serveringsrättigheter samt loger. Därmed ska det vara möjligt att skapa intäkter om 200 miljoner kronor. Därmed blir den finansiella bilden fullbordad och Percy nilsson på också det faktum att arenan blir obelånad när första spadtaget sker i september.
Men all försäljning är beroende av att hockeylaget verkligen når elitserien. Laget har en stadig plats i Allsvenskan och sportchefen Peter Andersson får ideligen nya pengar för att förstärka laget. Percy Nilsson har ett finger med i det mesta av vad som sker. Hyllie ska bara bli en succé.
Inom Malmö Stad stoppar såväl kommunalrådet Ilmar Reepalu och fastighetsdirektören Börje Klingberg allt kritik mot att man gick med på en för låg köpesumma.
- Vi säljer inte till högstbjudande utan till en exploatör där vi kan ställa krav. Det finns ingen anledning att trissa upp priserna, säger Ilmar Reepalu.
- Det är ett bra avtal för Malmö kommun om man ser till helheten, säger Börje Klingberg.
De fäster stor vikt vid bankgarantin på 300 miljoner kronor och därmed är de övertygade om att Percy Nilsson kommer att göra allt för att förverkliga bygget.
- Om den inte byggs tillfaller bankgarantipengarna Malmö kommun, säger Börje Klingberg.
Både Börje Klingberg och Ilmar Reepalu påpekar för övrigt att de visste om intresset från Steen & Ström och en affär var aktuell.
- Meningen var att affären skulle presenteras på presskonferensen i tisdags om vårt avtal med Percy Nilsson. Men norrmännen kunde inte komma till Malmö på grund av flygstrejken, säger Börje Klingberg.
Formellt innebär affären att Percy Nilssons projektbolag Parkfast AB säljer dotterbolaget Parkfast Hyllie AB till Steen & Ström. För 570 miljoner får Steen & Ström ett bolag som äger mark och rättigheter att bygga ett 70 000 kvadratmeter stort köpcenter, 26 000 kvadratmeter lägenheter och kontor samt ett parkeringshus med 200 platser.
Steen & Ström är Skandinaviens största förvaltare och utvecklare av köpcentrum. Steen & Ström driver ett 50-tal köpcentra i Norge, Sverige och Danmark. Aktuella anläggningar i Sverige finns i Borlänge, Örebro, Uddevalla, Överby/Trollhättan, Norrköping, Mjölby och snart även i Sollentuna.
Mest lästa just nu
I delårsrapporten för första kvartalet 2026 redovisar AIK Fotboll AB minskade intäkter med 7,6 miljoner kronor jämfört med föregående års rapport för januari-mars.
23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.
Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna
Fjolårsvinnaren Casper Ruud återvänder till Bybit Stockholm Open. Den norske stjärnan är klar för årets turnering, som pågår 7–14 november i Kungliga Tennishallen i Stockholm.
Casper Ruud vann fjolårets upplaga efter finalseger mot fransmannen Ugo Humbert i två raka set. I november är han tillbaka i Stockholm med målet att försvara titeln på nytt.
"Jag kommer för att försvara min titel”
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



















