Agenten skriver öppet brev
Dan Lundström är spelaragenten som nu vill försvara sig mot anklagelserna om att han har haft en dubbelroll i de ekonomiska turerna runt Obol Investment och Luleå Hockey.
Dan Lundström har skrivit brev till tidningarna Norrbottens-Kuriren och Norrländska Socialdemokraten som både publicerat hans synpunkter med rubriken ”Så här är min syn på saken”.
Lundström skriver bl a:
”Landshövding, borgmästare, företagare, journalister, idrottsklubbar, idrottsmän agent(er) och övriga känner sig alla förda bakom ljuset i Obolaffären och nu pågår också spelet med att placera ”Svarte Petter” hos någon.
Av den massiva attacken mot mig i media, känner jag mig som den utvalde.
Jag håller med Johan Håkansson, NSD, i sin krönika häromdagen där han ger Bo Johansson uppmaningen att komma hem och reda ut sina affärer på ett korrekt sätt. Jag vill bara tillägga om att om han väljer den vägen så tar han också med sig hårddiskar från sina 2 mailadresser, Coronarossa och Obolinvestment, bokföring för samtliga bolag och därmed utbetalda provisioner, avtal och inte minst pengarna som investerare efterlyser”.
Lundström berättar om hur han lärde känna Bo Johansson 1998 vid hockey VM i Zurich, hur de ganska snabbt blev goda vänner eftersom denne sen flera år tillbringade somrarna i Piteå. Johansson visade intresse för Lundströms nätverk och ville bli introducerad för både klubbar och spelare. Han ville intressera klubbarna för samarbete och att de investerade sina pensionsplaceringar i Obol Investment.
Lundström såg det som en god chans för Luleå Hockey att hitta en god sponsor och presenterade honom för dåvarande klubbdirektör, Jörgen Eriksson och ordförande Staffan Larsson. En form av mindre samarbete inleddes, men Lundström hävdar bestämt att har aldrig har försökt övertyga någon om att investera i Obol Investment.
”Jag har bett alla som frågat att bilda sig sin egen uppfattning. Jag har aldrig agerat som någon mäklare eller finansiell rådgivare för någon. Ingen spelare har ej heller den uppfattningen. Jag har fått provision från Bo Johansson dock aldrig för mäkleri eller finansiell rådgivning. Under 2000-talet har jag kännedom om fem affärer till Obol Investment”.
Lundström uppger att ett flertal spelare lät klubben investera under slutet av 1990 talet och de har fått tillbaka sina pensionspengar till 100 procent, med hyfsad avkastning och han skriver att de är nöjda med placeringen.
Han uppehåller sig under ett långt avsnitt runt Mikael Renbergs återkomst till Luleå. En historia som inleddes 1999, men där Luleå hade svårt att finansiera en uppgörelse och därav kom Obol och Bo Johansson in i bilden.
”Varken MR eller jag har försökt styra pensionsplaceringen till Obol utan sponsringen av kontraktet, medföljande motkrav från Bo Johansson och LHF:s acceptans gjorde att placeringen hamnade hos Obol Investment.
Innan och efter detta har 2 oberoende advokater granskat OI för LHF:s räkning och lämnat klartecken för att gör affärer med dom och ingå samarbetsavtal med OI”.
Lundström skriver också om hur en del rykten började cirkulera kring Obol Investment och Bo Johansson under 1995. Spelarna saknade kontoutdrag, märkliga kontoutdrag skickades med ändrad inriktning på placeringarna, m.m.
I den stunden förändrades relationen mellan Lundström och Obols representanter: ”Jag sökte svaren hos Bo Johansson och även sedermera hos Jan Saradlick. Då inga svar erhölls började jag ställa frågor tillsammans med olika personer, som hjälpte mig i sökandet av svaren.
Jag åkte dock på en riktig dragning av en person som jag trodde hade större yrkesmoral och etik och nöjde mig med hans svar. Efter en tid dök dock fler frågor upp och jag startade på nytt med mina frågor.
Då kom hoten om att all ekonomisk information, mellan mig och Bo Johansson, skulle lämnas till media och andra intresserade om jag inte slutade med mina frågor. Hotet verkställdes också i och man trodde att det var jag som avslöjade deras verksamhet till pressen. Jag har som enda person ensidigt utpekats som Obol Investments representant i Sverige. Den som vill tro på det, var så god”.
Lundström erkänner att han har tvingats minska sin agentverksamhet bl a beroende på sjukdom och han betonar att han har hörts av Ekobrottsmyndigheten (EBN) om min kännedom om Obol Investment och dess företrädare utan att ha blivit delgiven misstanke om brott.
Dan Lundström undertecknar brevet med sitt namn och parentesen (Människa).
Mest lästa just nu
Med en månad kvar till hockeyns SHL-premiär, den 19 september, vill Djurgården riva upp SHL-organisationens omdiskuterade miljonavtal med energidrycksjätten Red Bull.
I brev till SHL-styret, ordförande Roger Ekström, kräver DIF-ordföranden Rikard Josefson att alla affärsförbindelser med Red Bull omedelbart upphör.
Striden gäller pengar, supporterkänslor och föreningsdemokrati.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
20-årige Alvar Myhlback och 37-årige världscupveteranen Calle Halfvarsson kommer båda från Bjursås. Där ska bygdens söner mötas vid ett avslappnat, träningsinriktat lopprullskidlopp den 25 augusti. Bakomvarande arrangörer är Lager 157 Ski Team och Wsportsmedia i syfte att gynna Barncancerfonden.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Det blir mera basket i TV i höst-. SVT sänder landslagets kvalmatcher.
– Jätteroligt besked, säger NBA-stjärnan Pelle Larsson till kanalen.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja



















