65 miljoner för ungdomssatsning

Djurgården satsar inte mindre än 65 miljoner kronor för att lansera en mycket stor och långsiktig ungdomssatsning för att ta hand om och utveckla talanger inom den egna verksamheten.

Djurgården satsar inte mindre än 65 miljoner kronor för att lansera en mycket stor och långsiktig ungdomssatsning för att ta hand om och utveckla talanger inom den egna verksamheten.

 

- Djurgårdens styrelse har beslutat att göra en stor satsning på att utveckla egna talanger på elitnivå, från 15 år och uppåt, säger Djurgårdens ordförande Bosse Lundquist.

Klubbens nya program är finansierat över en femårsperiod och kommer att kosta cirka 65 miljoner kronor under denna period. Huvudfinansiärer för etableringsfasen är Johan Björkmans stiftelse, DF AB samt ett antal privatpersoner.

 

Studerat utländska klubbar 

Bosse Lundquist betonar att projektet skall ses långsiktigt – resultaten skall komma inom en fem-årsperiod. - Väldigt många förmågor slutar att spela fotboll när de kommer upp i åldern 15-16 år. Vi tror att en av orsakerna är att föreningarna inte har avsatt tillräckliga resurser för att ge talangerna de rätta förutsättningarna för att utvecklas till professionella spelare, menar Lundquist.

Djurgårdens ordförande Bosse Lundquist har själv lett utredningsarbetet.
- Jag är mycket glad för att vi efter ett nära tre-årigt planerings- och utredningsarbete nu kan sätta igång denna verksamhet. Vi har studerat många internationella klubbar, tagit till oss idéer och format en egen modell för hur vi med vår tradition, bakgrund och kompetens kan utveckla en egen Djurgårdsmodell.

Göran Aral, med långt förflutet i Djurgården både som spelare, tränare och styrelseledamot och en av de viktigaste hjärnorna bakom recepten som ledde till framgångarna under 2000-talet, anställs som ansvarig för satsningen. Göran skall dessutom ansvara för den sportsliga strategin, den röda tråden, i all sportslig verksamhet i Djurgården från A-laget och ner till knattarna.

 

Ungdomar får stöd 

Djurgården inleder även ett nära samarbete med Vasalunds IF vilket syftar till att från Djurgårdens sida ge möjligheter för de bästa talangerna att tidigt spela seniorfotboll i seriesammanhang och från Vasalunds sida att vidareutveckla föreningen till att i ett första steg etablera Vasalund som ett stabilt lag i Superettan.

Satsningen innebär att lovande spelare får stöd i alla delar av sin utbildning.
- Vikten kommer att läggas på att genom en helhetssyn på de unga spelarnas situation och att ge dem de bästa förutsättningarna med de bästa ledarteamen, ledarteam som består av såväl individuella utvecklingstränare, coacher, specialtränare, medicinsk personal samt specialkompetens vad avser t.ex. psykologi och sociala frågor, säger Lundquist.

 

 Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM. 

På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

När Kennet Andersson  dundrade in två mål mot Saudiarabien i åttondelsfinal  och säkrade svensk avancemang i 1994 års fotbolls-VM exploderade Sverige.  Kennets ikoniska målgest, händerna formade som två ”skjutglada” pistoler, spreds över landets alla arenor. 

Kennet hade inspirerats av ett domartecken från australisk fotboll.  

Nu återvänder blågult till Dallas, det är här förbundskapten Graham Potter slår upp  sin svenska VM-camp, efter beslut av FIFA, VM-arrangörer. Dallas i juni är rekordhett, när Kennet avlossade sina ”pistoler”, 3-1 till Sverige, lade den svenska lagledningen ut nedkylda handdukar vid sidlinjen – där spelarna kunde svalka sig.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen