Spektakulär affär i Båstad

Christer Hult och Thomas Wallén blir mångmiljonärer. De säljer sitt bolag, PR Event, till franska Lagardére. Göteborgarna tog över konkurshotade Swedish Open i Båstad och har förvandlat tennisturneringen till en succé. Nu får Hult och Wallén sin belöning.
Christer Hult och Thomas Wallén har varit en del av Båstad i många år. Foto: TT
Det är Lagardéres svenska dotterbolag, IEC in Sports, som har tagit initiativ till affären. Avsikten är att öka antalet evenemang på centercourten i Båstad. I dag är tennisturneringarna och höjdhoppargalan årligen återkommande, men inget mer på centercourten. - Inom två år ska vi ha en minst två till tre nya projekt, säger IEC:s vd Jonas Persson i en kommentar. Parterna har haft samtal om en gemensam framtid sedan i fjol, men nu nådde de en lösning. Samtidigt presenterade mediajätten Lagardére sitt intresse för just IEC. Slutligen köpte det fransmännen det svenska bolaget som har tv-rättigheter till mer än 250 idrottsarrangemang världen över, för ca 750 miljoner kr. Säljare var Jonas Persson. Köpare i dag är samme Jonas Persson, nu som vd i ett dotterbolag till Lagardére, men i den här affären är han representant Lagardére Sports andra dotterbolag, rättighetsföretaget Sport Five som är juridisk köpare av PR Event. Målet med koncernens ansträngningar är att utmana IMG. Fördelarna med PS Event och Swedish Open förklarar Persson så här: - Det är dels ett välskött eventbolag, de har gjort, de har gjort ett fantastiskt arbete med Båstadturnerningen. Dels kan vi förstärka vår position i Skandinavien. Med PR Events blir vi regionens största sportmarketing-bolag. Affären berör indirekt en rad affärsmän med intressen i i Laholmstrakten, i synnerhet bröderna Paulsson, och därmed Peab och Skistar. Bröderna och och andra investerare har bidragit med närmare en halv miljard kronor kronor för att rusta hela Båstadanläggningen.

Brommapojkarna har sålt spelare i  rekordomfattning de senaste två åren. Det har varit så lukrativt att styrelsen nu har mod att säga nej till anbud på forwarden Alladoh  Det är vad Sportbladet uppger på tisdagseftermiddagen

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

22-27 juli är det damfotboll som gäller mitt i största semesterperioden. EM för damer avgörs i Schweiz. SVT delar mästerskapet med Viaplay och sänder bland annat Sveriges premiär mot Danmark och Sveriges eventuella kvartsfinal. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.

– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

Svenskarna är vana vid att det finns TV-bilder från allsköns idrott, oavset var och när något utspelas . Nu kommer något alldeles unikt.Streamingtjänsten Pluto TV intyroducerar ett samarbete  via All Women’s Sports och Sportkanalen AWSN Network för att dygnet runt kunna sända damsport tillgängligt för svenska TV-tittare – helt gratis dygnet runt. Utbudet ska omfatta  över 2 500 timmar direktsänd damsport årligen

En drömaffär. Öster från  Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.

Han  har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.