Vi har bidragit med några kronor

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.
OS i Paris blev i mina ögon en blågul succé. Elva medaljer, så många lyckades exempelvis ingen annan nordisk nation matcha.
Med all respekt för våra guldolympier, fenomenet Armando Duplantis, eviga unga Sarah Sjöström och de gyllene beachvolleybollkillarna David Åhman/Jonatan Hellvig, var det bordtennisframgångarna som värmde mest i mitt idrottshjärta.
Gängets succé har skapat en pingisfeber i vårt land som vi inte sett sedan J-O Waldners storhetstid.
Svensk bordtennis har tjänat en bra bit över 290 miljoner på Bingolotter, skriver vd:n Hans Sahlin. Foto:TTnor

Jag hör om en anstormning av unga flickor och pojkar i Eslöv, där Truls Möregårdh bor och verkar. 22-åringen, rankad 26 i den olympiska turneringen, som på vägen till en sensationell final slog ut den kinesiska världsettan Wang Chugin och som sedan skakade Fan Zhendong i avgörandet. 
 
Några dagar senare visade en svensk trio att laget alltid går före jaget och vände ett till synes hopplöst underläge mot Japan, vilken gav en finalplats mot Kina, som verkligen fick slita för att vinna avgörandet. En av hjältarna kommer från min hemstad Trollhättan.
Kristian Karlsson har hyllats med en stjärna i Park Of Fame och tar där plats bland lokala hjältar som Frank Andersson och Håkan Mild. Kristians succé har inte helt oväntat inneburit ett stort uppsving för stadens pingisförening, Trollhättans Bordtennisklubb.
Vi ska givetvis även komma ihåg att nämna Anton Källbergs bragdartade upphämtning i den avgörande matchen mot Japan. 
Vi har sett det många gånger tidigare. 
Ta exempelvis namn som Ingemar Stenmark, Björn Borg, Carolina Klüft, damlandslaget i fotboll, Kajsa Bergqvist och Zlatan. Utövare och lag som lyckas på allra högsta nivå och som inneburit en inspiration för barn och ungdomar, som väckt drömmar om samma sak, som skapat köer till hallar, planer och anläggningar.

Viktigast rörelsen

Förebilder som via sina framgångar sett till att föreningslivet växt ytterligare, att kraften i den största och viktigaste rörelse vi har ökat.
Att sedan endast ett fåtal når den topp som ovannämnda lyckats med är av sekundär betydelse. Tänk i stället vad många som skapat en vardag innehållande fysiska aktiviteter, återkommande rutiner och goda vanor gällande att röra på sig.
Att jag tar upp det som hände för flera veckor sedan är för att påvisa den styrka vårt föreningsliv och dess ideella krafter har. Tänk bara så många eldsjälar som bidragit till att silvertrion lyckades i Paris på ett vis ingen kunde tro. Som skjutsat, kokat korv, delat med sig av trygghet, kunskap och erfarenhet, sålt lotter, bara funnits där för andra och aldrig sett till sig själva.
Alla tusentals ledare är också och alltid en del av framgång.

290 miljoner till pingis

Söndag 25 september drar Folkspel i gång det 34:e spelåret och den 67:e säsongen.
Sedan starten 1991 har vi genererat uppemot 18 miljarder till det klubbar och organisationer som sålt våra lotter. 
Tittar vi på svensk bordtennis har föreningarna tillsammans tjänat en bra bit över 290 miljoner kronor.
Jag vill med bestämdhet tro att åtminstone några mynt från oss bidragit till silverpengarna i Paris. Och att en större del av överskottet medverkat till en sund och hälsofrämjande fritid.
Det tänker vi fortsätta med.

hans Sahlin

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

SHL-laget Leksands IF vädjar nu hos Leksands kommun om ekonomisk hjälp. Av ett pressmeddelande framgår att föreningen ansöker om att förlänga och utöka det befintliga borgensåtagandet samt att förlänga hyresavtalet kring arenan.

Resultatet för verksamhetsåret 2024-2025 pekar på ett minusresultat på omkring 20 miljoner kronor  för koncernen Leksands AB, med den ideella föreningen Leksands IF..

Publiksuccén fortsätter.  Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.

Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.

- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.

Ishockeyns SM-final, Brynäs-Luleå ger inte bara miljonintäkter till finallagen, boksluten i maj/juni blir oftast  rolig läsning, 

Undantaget är Skellefteå AIK som efter förra våren SM-guld bokförde ett ekonomiskt minusresultat på 4,8 miljoner .Ökade personalkostnader, det vill

säga löner, angavs som främsta anledning.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

 

I rena glädjeyran storspelade  Beachvolleyduon David Åhman och Jonatan Hellvig och är klara för kvartsfinal på världstourtävlingen Elite 16 i Saquarema, Brasilien. Svenskarna besegrade fransmännen Rémi Bassereau och Calvin Ayé med 2–0 i set och det var som att fira att de stadigt återkommer i SVT i år.

SVT har nämligen säkrat sändningsrättigheterna till den högsta divisionen på proffstouren, Elite 16, under 2025 och 2026. Det blir beachvolleyboll med lag Åhman/Hellvig i mängd de kommande två säsongerna.

MFF  satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.

26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen  accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.