Spelpropositionen kräver mer arbete
Det var med förhoppningen om en mer sansad syn på omregleringen av den svenska spelmarknaden som jag i går lyssnade på civilminister Ardalan Shekarabis syn på propositionen och arbetet inför framtiden. Det gäller stora och viktiga frågor som går långt bortom spelet on-line bingo. Om vi börjar montera ner skattesystemets inre logik i fråga om föreningslivets skattefrihet kan det bli mycket dramatiskt.

Det var med förhoppningen om en mer sansad syn på omregleringen av den svenska marknaden som jag i går lyssnade på civilminister Ardalan Shekarabis syn på propositionen och arbetet inför framtiden. Det gäller stora och viktiga frågor som går långt bortom spelet on-line bingo. Om vi börjar montera ner skattesystemets inre logik i fråga om föreningslivets skattefrihet kan det bli mycket dramatiskt.
Det gläder mig att Shekarabi samarbetar så bra med representanter från Alliansen att de har insettt vidden av frågan och nu vill att statskontoret tittar närmare på ett kommande beslut och alla dess konsekvenser.
Så mycket mer än bara ett spel
Jag konstaterar att man tagit till sig civilsamhällets starka reaktion på on-line bingos placering i den kommersiella vertikalen. Det handlar om långt viktigare frågor än just ett mycket begränsat spel.
Det gäller ju faktiskt folkrörelsernas möjlighet att verka på den svenska spelmarknaden i framtiden.
Därmed och i sin förlängning är det mest väsentliga - hur ska våra föreningar kunna bibehålla sin försörjning och, sin självständighet, utan att tvingas bli ett skatteobjekt.
Krävs mera ansträngningar
Nu tror jag att Ardalan Shekarabis tillsammans med representanter från Alliansen förstår
omfattningen av kommande förändringar och beslut. De förstår vidden. Och i sin tur, att det krävs ännu mer ansträngningar innan det slutliga förslaget är klart. Den uppgiften är nu överlämnad till statskontoret och med tillägget att det jobbet måsteske snabbt.
Digitala spel, så som on-line bingo, är just en sådan källa av finansiering som folkrörelserna av hävd varit skattebefriade från och som vi hoppas så får förbli.
Jag är helt övertygad att alla parter, inklusive BOS, vill ha en fortsatt stark och livskraftig folkrörelse. Det är inte möjligt utan en långsiktig finansiering genom bl.a. intäkter från digitala spel.
Mest lästa just nu
Enkel majoritet, det vill säga 38 av 75 röster är vad som krävs för att Svenska Golfförbundet ska gå segrande ur den infekterade striden om att begränsa antalet golf-ID, ett ”tak”, ute i golf-Sverige.
Landets 21 distrikt, av vilka Skåne och Stockholm är de röststarkaste med 8 respektive 7 röster har att avge sina röster vid SGF:s årsmöte 5-6 april.
Svenskar är pålitliga som arrangörer. Nu kommer ett nytt bevis. I september 2026 Blir Malmö platsen för Olympics Sweden Invitational Games. Ett idrottsevenemang för personer med intellektuell funktionsnedsättning, där drygt 2000 aktiva från både Sverige och andra länder får möjlighet att tävla i drygt tio olika idrotter.
Special Olympics Sweden Invitational Games 2026 blir det största idrottsevenemanget som någonsin arrangerats i Sverige för personer med intellektuell funktionsnedsättning.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
I en intensiv nyhetsflora försvann förra veckan det här högst anmärkningsvärda budskapet: ”Via Gräsroten delar Svenska Spel varje år ut 35 miljoner kronor till ungdomsidrotten och föreningslivet i Sverige”.
Viaplays utbud just nu är av rekordformat.Skidor i mängd är vi vana vid. Nnyligen förlängdes alla rättigheter för all skidsport, med undantag för skidskytte, till och med säsongen 2030.
Närmast kan vi se fram emot hockeyns Nations Cup i Montreal, Kanada och Boston, USA med Sverige, Finland, USA och Kanada. samt senaste tillskottet, Fotbollsmagasinet Tiki-Taka.
Mästartiteln är säkrad, men det betyder inte att arbetsro infinner sig i Malmö FF. Många spelarfrågor behöver slutföras.
På tisdagen tillkännagav MFF-ledningen att skyttekungen Isaac Kiese Thelin förlänger sitt kontrakt med MFF. Den 32-årige forwardens nya avtal gäller till och med 2026.
Skriv kommentar