Så många som kan känna stolthet
Vilket fantastiskt fotbollslandslag vi har. Tack vare ett unikt föreningsliv. Det får mig verkligen att känna stolthet.

Oavsett hur det slutar i kvartsfinalen mot England har vårt blågula landslag svarat för en enastående prestation i Ryssland.
Även utan en lång skåning.
Global föreningskarta
Världens största idrottsmästerskap sätter dessutom blågult föreningsliv på den globala kartan.
Om jag säger IFK Klagshamn (Skåne), Medskogsbrons SK (Medelpad) och Sandåkerns SK (Västerbotten) – vad svarar ni då?
Kanske att det är ett tvärsnitt av fantastiska föreningar som ser till att hålla barn och ungdomar i rörelse.
Att där finns hjältar som säljer korv och lotter för att ge tjejer och killar förutsättningar till en aktiv och välorganiserad fritid.
Öppet för alla
Att de har en öppen verksamhet där alla, oavsett bakgrund och färdighet, är välkomna.
Att där finns ett regelverk om sunda värderingar och att nummer 1 är att bidra till goda samhällsmedborgare.
Helt korrekt.
Dessutom ger en bra och klarsynt föreningskultur i slutänden även elitutövare att hålla tummarna för i TV-soffan och skapa fotbollsfeber på gator, torg och pubar
Hörde inför succén österut att experter ondgjorde sig över att det inte finns en enda allsvensk spelare med i förbundskapten Janne Anderssons trupp, att det är en signal om hur det står till med kvalitén på hemmaplan då alla uttagna kommer från utländska klubbar.
Jag väljer att se det helt annorlunda och som ett bevis på vilken fantastisk bredd och verksamhet det finns ute i vårt avlånga land.
För hur har de hamnat där?
Första stapplande stegen
Medveten om att de spelare vi skickat till Ryssland förädlats i ett antal storklubbars akademier, har en majoritet tagit sina första stapplande fotbollssteg i mindre föreningar och med duktiga ledare, eldsjälar och förebilder inspirerats till att ta sig hela vägen till eliten, landslaget och VM.
Robin Olsen har bland annat representerat IFK Klagshamn innan han hamnade i Malmö FF och FC Köpenhamn. Vår stjärna och matchhjälte mot Schweiz, Emil Forsberg, startade sin karriär i lilla Medskogsbrons SK. Anfallshoppet Marcus Berg har IFK Velen och Torsby IF i Värmland att tacka för mycket. Mikael Lustig hade inte tagit sig till skotska Celtic och världsmästerskapen utan Sandåkerns SK.
Jag fortsätter gärna med Påarps GIF (Andreas Granqvist), Arlövs IF (Pontus Jansson), IFK Värnamo (Victor Claesson), Azalea BK (Gustav Svensson), Jimmy Durmaz (BK Forward), Isaac Kiese Thelin (Karlslunds IF), Sebastian Larsson (IFK Eskilstuna) och Martin Olsson (Högaborg)…
Ni förstår själva…
Föreningar med dagligt slit
Som sagt, det handlar inte om de stora elitklubbarna med ekonomiska muskler. Vi pratar om mindre föreningar som dagligen sliter stenhårt för att erbjuda sina ungdomar en sund och utvecklande miljö.
Som fotbollsälskare är jag oerhört stolt över vad killarna uträttat så här långt.
Det som känns mest och varmast i bröstet är det dock att ett antal mindre klubbar i vårt föreningsliv gjort det möjligt.
Ni som medverkat till spelarnas utveckling och fortsatta intresse i riktigt unga år ska självklart känna extra delaktighet i den VM-hype som råder.
Den svenska truppen är inte i närheten av den stjärnstatus som merparten av våra motståndare har. Samtidigt är det som står på ett papper inte avgörande i idrott.
Det har vi sett så många exempel på. Inte minst med svenska lag och deltagare, som inte sällan är som bäst när de slår ur underläge.
Förklaringen
Hur det kommer sig att våra internationella idrottsrepresentanter presterar som mest när omgivningen tror som minst?
Enligt mig handlar det till stor del om det grundliga arbete som gjorts för våra unga tjejer och killar. Det som – om vi pratar lagidrott – handlar om kamratskap, solidaritet och att kämpa för varandra.
Värderingar vår förbundskapten, som i den lilla Halmstadklubben Alets IF tog sina första steg som tränare efter att ha varit föreningen trogen som spelare, vuxit upp med.
Tro mig, där lärde sig Janne Andersson vad det verkligen går ut på.
Heja Sverige.
Och heja alla er därute, som med er fantastiska och unika verksamhet är en stor anledning att vi är en av åtta nationer som fortfarande är kvar i turneringen.
Mest lästa just nu
FC Köpenhamns vd. Jacob Lauesen var i centrum när FC Rosengårds herrlag blev en 49-procentig del av den danska storklubben, med bland annat 16 ligaguld och som i höstas krossade Malmö FF med 5-0 i kval till Champions League.
Ägarbolaget, börsnoterade Parken Sport & Entertainment, med huvudägare, LaLandia, en dansk bjässe i lek land och badanläggningar, kommer inom de närmste tre-fyra åren att göra en investering på 50 miljoner danska kronor i sina svenska partner, i svenska kronor blir det cirka 70 miljoner kronor.
Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..
Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud
Sverige är två segrar från att spela VM i fotboll nästa sommar.
Vid eventuella segrar mot först Ukraina och sedan mot segraren i mötet Polen-Albanien i mars 2026 väntar grupp F för matcher mot Nederländerna, Japan och Tunisien.
Redan VM-klara Norge hamnade i grupp I tillsammans med Frankrike, Senegal och något av lagen Irak/Bolivia/Surinam som ska möts i play off.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.
Raden av f d landslagåkare som greppar mikrofonen blir allt längre.
– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,
Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.
Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.
Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien. SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.



























































Skriv kommentar