Låt dem sova och bli mer alerta

Redan i slutet av 90-talet hörde jag talas om Bunkefloprojektet. Fotbollsklubben Bunkeflo IF samverkade med Universitetssjukhuset i Malmö och olika skolor. Syftet var att under hela grundskoletiden och dagligen erbjuda elever en timmes aktivitet varje dag och utifrån det sedan kunna styrka vilka fördelar, såväl fysiskt som psykiskt, det innebar.
Tyvärr blev det vardag
Dessutom var en grundtanke att aktivera även de som inte var med i någon idrottsförening på sin fritid.
Projektet hyllades under en lång tid och över hela landet.
Sedan blev det som med så många andra goda företeelser. Det blir en del av vardagen, nyhetens behag går över och det hela läggs lite åt sidan och hamnar i glömska.
Jag har förstått att det skånska projektet lever vidare och jag begriper att en av initiativtagarna, läkaren Per Gärdsell, är besviken på att genomslaget i svenska grundskolor inte blivit större och mer omfattande efter det mottagande och all publicitet i starten.
Likaså då han säger att schemalagd idrott bör betraktas som ett kärnämne och att den merkostnad det skulle innebära under grundskoletiden på sikt skulle bli en enorm vinst för samhället, eller som Gärdsell påpekar; ”har vi råd att inte ha råd?”
Måste få uppmärksamhet
Förhoppningsvis får ”Bunkefloprojektet” åter den uppmärksamhet som det förtjänar.
Kanske tack vare en före detta stavhoppare på elitnivå, som efter karriären studerade till läkare. Det handlar om Jesper Fritz, som 2013 började titta på just ”Bunkefloprojektet” och som häromveckan disputerade kring barns fysiska aktiviteter i skolan. Det Fritz kommit fram till är sensationella rön kring studieresultaten med en lektionstimme idrott varje dag. Inte minst gäller det pojkar.
Han säger i en intervju med Sydsvenskan:
”Pojkarna med extra skolidrott förbättrade sina slutbetyg i nionde klass. I denna grupp minskade även andelen individer som inte klarade behörighetskraven till gymnasial utbildning. Hos flickorna kunde inga akademiska gynnsamma effekter registreras. Kanske för att de redan har höga nivåer. Pojkarna påverkas på ett helt annat sätt.”
Lyssna på sömnforskaren
I Dagens Nyheter kan jag också läsa om morgontrötta tonårsbarn. En sömnforskare vid namn Torbjörn Åkerstedt påpekar att det inte handlar om lathet, utan ett biologiskt beteende. Inträde i puberteten innebär ökad hormontillväxt och att hjärnan växer, vilket kräver mer energi och ökad trötthet på morgonen.
I tonåren är man helt enkelt programmerad för att sova längre på morgonen.
Med ovanstående fakta i bagaget blir åtminstone mina reflektioner följande:
1. Att ägna ämnen som exempelvis matematik större kraft är helt okej. Med inte på bekostnad av fysiska aktiviteter. Det sistnämnda är uppenbart så viktigt att vi inte har råd att spara på det.
2. Låt barn i tonåren sova lite längre. Börja skolan 10.00 – men starta dagen med en timmes fysisk aktivitet 09.00.
Jag har i debatten även hört röster som talar om att alla faktiskt inte gillar att spela innebandy eller fotboll eller faktiskt känner sig obekväma i den gemensamma duschen.
Köper det. Men för mig kan en idrottslektion även innebära en långpromenad i lugn takt…
Mest lästa just nu
”VM, vad då..? Vi har fullt upp med annat.
Nånting liknande skulle man kunna höra i dagarna från Rambergsvallen i Göteborg, där Häcken har sin boning. Där spelar klubben fotboll – och räknar pengarna.
Klubben har fullt upp med att tjäna pengar i rekordformat. De ansvariga kan skissa på dryga 200 miljoner till pluskontot.
Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.
Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.
Bollen är i rullnning. Efter tolv timmar ombord på flygplanet över Atlanten och en mellanlandning på Island har nu fotbollslandslaget landat på Fort Worth International Airport i Dallas. Vid 12-tiden i lördags lämnade de Arlanda och vid midnatt, svensk tid var de framme
_ Det har gått bra, Vi har umgåtts, lirat lite spel och försökt att inte somna. Det var vid tillsagda om för tidsomställningens skull berättade Victor Nilsson Lindelöf vid ankomsten.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse satsar genom initiativet STRIVE stars över 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen


























































Skriv kommentar