Idrotten är särklassig på många områden

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.
Om någon kan påvisa för mig en viktigare samhällsaktör än föreningslivet lovar jag att upphöra med mitt oupphörliga tjat. 
Så länge det inte sker håller jag dock med Göteborgs-Postens Ulf Niklasson och många andra.
Varför har vi inte en idrottsminister på heltid?
I Långviksmon och Björna i Norrland är så många som en tredjedel av invånarna asylsökande Till Vi Hjälper. Vi åker till byn där invånarna ställer upp på flyktingarna som har kommit. Volleyboll är en av aktiviteterna. Foto: Kaj Bjurman
Ingen annan aktör gör så mycket för så många som föreningslivet och idrottsrörelsen.
Man kan givetvis anse att mor och far, har ett stort ansvar för sina barn, för deras uppväxt, vanor, beteende och så vidare.
Absolut. 

Idrotten särklassig på många områden

Tyvärr funkar det av olika skäl inte så i alla familjer.

En och annan påpekar helt korrekt att skolan även har en uppfostrande roll i sammanhanget. 

Instämmer.
Men som huvudsyfte att förmedla kunskap, lära ut studieteknik och att inspirera till goda resultat.
Därutöver kommer allt det där andra som krävs för att bli det vi kallar en god och sund samhällsmedborgare.
Det som vårt föreningsliv tar hand om och så har gjort sedan slutet av 1700-talet då den organiserade idrotten i modern mening började ta form. Exempelvis bildades landets äldsta kvarvarande idrottsförening 1796 i och med grundandet av Upsala simsällskap.
Allt sedan dess har denna folkrörelse motverkat utanförskap och samtidigt varit den bästa medicinen mot fysisk och psykisk ohälsa.
Vi har i perioder tagit emot människor som lämnat Ungern (50-talet), Finland (70-talet), Balkanländerna (90-talet) till dagens flyktingvåg från främst Syrien och Afghanistan. 
Jag har inga siffror på hur många av dem som hittat sin väg in i det svenska samhället genom det lokala föreningsliv som finns på alla orter, men garanterar att det är oerhört många och att det inte finns något effektivare medel mot segregation än välkomnande och omfamnande klubbstugor, hängivna ledare, outtröttliga eldsjälar och inte minst nya lagkamrater och vänner.

Och, det här vet Stefan Löfven

Bara de 73 riksorganisationer vi representerar har över fem miljoner medlemmar. Det finns mer än 20 000 föreningar med olika idrotter i vårt land.
I min värld motiverar det gott och väl en idrottsminister som är just idrottsminister med allt vad de innebär. I den rollen ingår dock inte att samtidigt ansvara för övrig kultur samt demokratifrågor. Jag är övertygad om att Amanda Lind är en oerhört kompetent politiker. Däremot lika lite som alla andra den övermänniska som krävs för att sköta tre så breda områden på ett tillfredsställande vis. 
Finns det någon som ändå inte förstår den kraft och i vilken omfattning föreningslivet bidrar kan jag bara hänvisa till den rapport som kom från Statistiska centralbyrån häromveckan och som berättade att de 676 miljoner timmar som levererades genom ideellt arbete 2014 uppnådde ett värde av 131 miljarder kronor.
GP–Ulf avslutar sin krönika med ett konstaterande enligt följande apropå på den nya regeringsbildningen och dess avsaknad av en idrottsminister:
”Stefan Löfven, varför tog du inte den chansen!”

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..

Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud

Ni såg väl hur Fifas  ordförande Gianni Infantino fjantade sig och slutligen gav USA:s president Donald Trump ett s k fredspris  inför miljoner TV-tittare och inte minst fotbollsvärldens representanter. Nu kommer den reella reaktionen i form av att  den intenationella organisationen, Fairsquare , somanser att Infantino vid fyra tillfällen brutit mot Fifas stadgar om att agera ”neutralt när det kommer till politik och religion”

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.