Idrotten är särklassig på många områden

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.
Om någon kan påvisa för mig en viktigare samhällsaktör än föreningslivet lovar jag att upphöra med mitt oupphörliga tjat. 
Så länge det inte sker håller jag dock med Göteborgs-Postens Ulf Niklasson och många andra.
Varför har vi inte en idrottsminister på heltid?
I Långviksmon och Björna i Norrland är så många som en tredjedel av invånarna asylsökande Till Vi Hjälper. Vi åker till byn där invånarna ställer upp på flyktingarna som har kommit. Volleyboll är en av aktiviteterna. Foto: Kaj Bjurman
Ingen annan aktör gör så mycket för så många som föreningslivet och idrottsrörelsen.
Man kan givetvis anse att mor och far, har ett stort ansvar för sina barn, för deras uppväxt, vanor, beteende och så vidare.
Absolut. 

Idrotten särklassig på många områden

Tyvärr funkar det av olika skäl inte så i alla familjer.

En och annan påpekar helt korrekt att skolan även har en uppfostrande roll i sammanhanget. 

Instämmer.
Men som huvudsyfte att förmedla kunskap, lära ut studieteknik och att inspirera till goda resultat.
Därutöver kommer allt det där andra som krävs för att bli det vi kallar en god och sund samhällsmedborgare.
Det som vårt föreningsliv tar hand om och så har gjort sedan slutet av 1700-talet då den organiserade idrotten i modern mening började ta form. Exempelvis bildades landets äldsta kvarvarande idrottsförening 1796 i och med grundandet av Upsala simsällskap.
Allt sedan dess har denna folkrörelse motverkat utanförskap och samtidigt varit den bästa medicinen mot fysisk och psykisk ohälsa.
Vi har i perioder tagit emot människor som lämnat Ungern (50-talet), Finland (70-talet), Balkanländerna (90-talet) till dagens flyktingvåg från främst Syrien och Afghanistan. 
Jag har inga siffror på hur många av dem som hittat sin väg in i det svenska samhället genom det lokala föreningsliv som finns på alla orter, men garanterar att det är oerhört många och att det inte finns något effektivare medel mot segregation än välkomnande och omfamnande klubbstugor, hängivna ledare, outtröttliga eldsjälar och inte minst nya lagkamrater och vänner.

Och, det här vet Stefan Löfven

Bara de 73 riksorganisationer vi representerar har över fem miljoner medlemmar. Det finns mer än 20 000 föreningar med olika idrotter i vårt land.
I min värld motiverar det gott och väl en idrottsminister som är just idrottsminister med allt vad de innebär. I den rollen ingår dock inte att samtidigt ansvara för övrig kultur samt demokratifrågor. Jag är övertygad om att Amanda Lind är en oerhört kompetent politiker. Däremot lika lite som alla andra den övermänniska som krävs för att sköta tre så breda områden på ett tillfredsställande vis. 
Finns det någon som ändå inte förstår den kraft och i vilken omfattning föreningslivet bidrar kan jag bara hänvisa till den rapport som kom från Statistiska centralbyrån häromveckan och som berättade att de 676 miljoner timmar som levererades genom ideellt arbete 2014 uppnådde ett värde av 131 miljarder kronor.
GP–Ulf avslutar sin krönika med ett konstaterande enligt följande apropå på den nya regeringsbildningen och dess avsaknad av en idrottsminister:
”Stefan Löfven, varför tog du inte den chansen!”

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

”VM, vad då..? Vi har fullt upp med annat. 

Nånting liknande skulle man kunna höra i dagarna från Rambergsvallen i Göteborg, där Häcken har sin boning. Där spelar klubben fotboll – och räknar pengarna.

Klubben har fullt upp med att tjäna pengar i rekordformat. De ansvariga kan skissa på dryga 200 miljoner till pluskontot.

Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I  Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.

Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.

Bollen är i rullnning. Efter tolv timmar ombord på flygplanet över Atlanten och en mellanlandning på Island har nu  fotbollslandslaget landat på Fort Worth International Airport i Dallas. Vid 12-tiden i lördags lämnade de  Arlanda och vid midnatt, svensk tid var de framme  

_ Det har gått bra, Vi har umgåtts, lirat lite spel och försökt att inte somna. Det var vid tillsagda om för tidsomställningens skull berättade Victor Nilsson Lindelöf vid ankomsten.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse satsar genom initiativet STRIVE stars över 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen