En kväll enbart för eldsjälar!

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Dags förl Eldsjälsgalan. Vi på Folkspel hävdar att det är årets viktigaste festkväll.

Därför vädjar jag till så många som möjligt, till alla, att vara med oss på expressen.se och på så vis hylla de som förtjänar det mest.

Måndag 19 april, 20.00, är det dags. Efter ett år med Årets Eldsjäl ska vinnarna i ett antal olika kategorier premieras.

Eldsjälsgalan, som 2021 kommer att genomföras på Vasateatern i Stockholm, är redo att hylla alla de vardagshjältar som gör vårt unika föreningsliv möjligt.

Nu är det visserligen ett fåtal utvalda som tagit sig hela vägen till finalen. Samtidigt ska kvällen ses som en symbol för alla de ideella insatser som görs i vårt avlånga land och vars arbete sägs motsvara 20 miljarder årligen.

16 finalister

Årets viktigaste galaafton är tillägnad alla dem.

2021 och i de tider vi måste förhålla oss till kommer den att ske digitalt med endast finalister och prisutdelare på plats. Å andra sidan kommer fler än någonsin att kunna följa den live via expressen.se.

För oss på Folkspel känns det tillfredsställande att kunna genomföra galan efter att 2020 tvingats ställa in i sista stund. Låt vara att årets upplaga sker i ett annat format och utan exempelvis alla de idrottsprofiler som under vanliga omständigheter brukar finnas på plats för att lyfta de som en gång i tiden gjorde det möjligt att just de tog sig hela vägen till ära och berömmelse. 

Eldsjälsgalan är tillfället då strålkastarljus och hyllningar ska komma från de som i andra sammanhang blir uppmärksammade.

Fyra kategorier

Eldsjälsgalan presenterar totalt 16 finalister i fyra olika kategorier – Inkludering, Hälsa, Ledare och Årets förening – alla lika värdiga och unika.

Eldsjälsgalan finns till för de som ger istället för att ta, för de många tusentals individer som inte minst på sin fritid ser till att göra Sverige bättre för alla.

Nu vet ni vad som ska göras måndag 19 april, 20.00. Gå in på expressen.se – var med och hylla de som förtjänar det mest.

Häng med på årets viktigaste galakväll, helt enkelt.

 

Här kan du läsa mer om Eldsjälsgalan och alla finalister 2021

Hans Sahlin

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Ekonomiskt ansvariga i ishockeyns tvillingklubbar, Djurgården och AIK jublar. Hundratals miljoner ligger i potten när lagen ska mötas i den hockeyallsvenska finalen. 

AIK var klart sedan tidigare efter 4-2 i matchserien mot Karlskoga. 

20 sekunder in i femte perioden frälste Albin Grewe sitt Djurgården med sitt 2-1 mot Södertälje. 4-3 i matcher i en stenhård matchserie.

Publiksuccén fortsätter.  Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.

Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.

- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.

Nu har det hänt igen.  En bedragare har slagit till och lurat till sig pengar – den här gången mot en liten idrottsklubb. 226 000 kronor försvann från Häggenås Sportklubbs kassa.

– Det känns overkligt. Att en liten ideell förening ska drabbas så här. Det är pengar som vi har slitit för i åratal, säger Ida ordförande, Ida Lindman, till Östersunds-Posten.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

 

I rena glädjeyran storspelade  Beachvolleyduon David Åhman och Jonatan Hellvig och är klara för kvartsfinal på världstourtävlingen Elite 16 i Saquarema, Brasilien. Svenskarna besegrade fransmännen Rémi Bassereau och Calvin Ayé med 2–0 i set och det var som att fira att de stadigt återkommer i SVT i år.

SVT har nämligen säkrat sändningsrättigheterna till den högsta divisionen på proffstouren, Elite 16, under 2025 och 2026. Det blir beachvolleyboll med lag Åhman/Hellvig i mängd de kommande två säsongerna.

MFF  satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.

26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen  accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.