NFL har 54 miljarder i skuld

Den amerikanska fotbollsligan NFL har skulder om 9 miljarder dollar. I svenska pengar omräknat till respektingivande 54 miljarder kronor.

Den amerikanska fotbollsligan NFL har skulder om 9 miljarder dollar. I svenska pengar omräknat till respektingivande 54 miljarder kronor. Ligaorganisationen håller en snygg fasad och menar att situationen är under kontroll.

 

”Skuldmängden är visserligen väl tilltagen, men ligans kassaflöde är stabilt”, hävdas det när Sport Business Journal skriver om de enorma skulderna. Men en brevväxling mellan spelarfacket NFLPA och NFL:s advokater visar att situationen är mycket hotande.
Tidigare har det varit bekant att ligaorganisationen NFL har mycket allvarliga ekonomiska problem, men inte hur hotande situationen ser ut. Nu framkommer att det är främst dyra stadionbyggen i New York och i Dallas som har fått skuldberget att växa.
Nära 9 miljarder dollar, motsvarande 54 miljarder kronor, saknas kan ingen förneka oron och vad som nu krävs för att få en viss balans.De 32 lagen i ligan har godkänt en saneringsplan där varje lags skulder ska minskas med 20 procent till 120 miljoner dollar, motsvarande 720 miljoner kronor, under de kommande tre åren. Dessutom ska en miljard av ligans sammanlagda skulder skalas bort. I sin tur har det medfört att spelarfacket ser en kommande försämring.
Inför hotet om minskade spelarlöner planeras en lockout när det nuvarande avtalet mellan parterna går ut år 2011.

 

 

 

 Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM. 

På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

När Kennet Andersson  dundrade in två mål mot Saudiarabien i åttondelsfinal  och säkrade svensk avancemang i 1994 års fotbolls-VM exploderade Sverige.  Kennets ikoniska målgest, händerna formade som två ”skjutglada” pistoler, spreds över landets alla arenor. 

Kennet hade inspirerats av ett domartecken från australisk fotboll.  

Nu återvänder blågult till Dallas, det är här förbundskapten Graham Potter slår upp  sin svenska VM-camp, efter beslut av FIFA, VM-arrangörer. Dallas i juni är rekordhett, när Kennet avlossade sina ”pistoler”, 3-1 till Sverige, lade den svenska lagledningen ut nedkylda handdukar vid sidlinjen – där spelarna kunde svalka sig.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen