Har Percy Nilsson en hemlig plan?
Klubbledningen uppmanade spelarna att byta klubb på torsdagseftermiddagen. Fler av dem har haft på känn att något oroande höll på att ske. Inte nog med de förlorade match efter match och trycket ökade – nu står de snart utan lön om de inte kan hitta en ny arbetsgivare.
7 miljoner i skuld
Klubbens skulder överstiger 7 miljoner och ledningen ser inga möjligheter att fortsätta enligt tidigare rutiner. Det saknas pengar till spelarlöner och andra utgifter. Räddas vad som räddas kan, är nu klubbens måtto.
- Vi släpper alla kontrakt, alla är fria att gå till någon annan klubb, säger klubbens ordförande Christian Rasmusson.
"Detta möjliggör för respektive spelare att söka annan klubb före det att transferfönstret stängs den 31 januari 2009. För Malmö Redhawks del kan det innebära en kostnadsbesparing som underlättar en finansiell rekonstruktion av verksamheten", skriver klubben i pressmeddelandet.
Budgeten rasade samman
Spelarbudgeten för i år är nära 30 miljoner kronor vilket är i klass med flera klubbar i elitserien. Trots dessa lukrativa avtal har spelarna underpresterat och ett sportsligt fiasko har blivit allt större.
Kalkylerna för antalet åskådare och sponsorer har inte heller nått till den nivå som fanns i budget – och därmed har inte ledningen längre något val.
Christian Rasmusson erkänner:
- Det är möjligt att vi går i graven. I första hand får vi försöka rädda junior- och ungdomsverksamheten. I andra hand a-lagsverksamheten.
Rasmusson tror att några spelare kommer att lämna föreningen.
- Men jag hoppas samtidigt att några väljer att stanna för att hjälpa till och rädda oss.
Percy avvisar hjälp
Percy Nilsson klargjorde att han inte tänker rädda klubben. Han förlorade mycket av sitt hopp och sin entusiasm vid kvalförlusten mot Leksand i fjol.
Han har satsat 100 miljoner kronor i Malmös hockey och tycker att det får vara nog. Vädjanden från dagens ledning har inte hjälpt. Han har öppnat för ett intresse om en bolagisering av idrottsföreningar blir möjlig i Sverige, vilket avgörs vid RF:s riksstämma senare i vår, men då kanske det inte finns något Redhawks kvar.
- De får hitta på någonting annat, säger han till sportbladet.se.
Men samtidigt förvånas många av att Percy Nilsson så lätt kan acceptera att ett livsverk går förlorat. Vid en konkurs mister han dessutom sina 107 miljoner som han har investerat i föreningen och som var tänkt att återbetalas nån gång.
"Ett helt nytt lag, en helt ny liga"
I Sportbladet har hockeykrönikören Mats Wennerholm en sensationell version - han tror att Percy Nilsson har planer på ett nytt lag. Wennerholm skriver: "Ett helt nytt lag och en helt ny liga. Det är mitt tips. Kanske som första svenska lag i ryska KHL, eller någon annan ny europaliga".
Wennerholm tycker att han belägg när han konstaterar: "Naturligtvis är det något annat på gång. Han skulle inte offra sitt hockeylag och stå där med massor av håltimmar i sin nybyggda arena. Jag var nere och träffade Percy i höstas och märkte att han hade planer för framtiden".
Texten avslutas med ”Han har arenan. Han har resurserna. Något kommer att hända. Tro mig”.
De första avhoppen
Redan på torsdagskvällen kom de första beskeden. Marcus Paulsson väljer Färjestad och Carl Söderberg funderar på ett anbud från samma klubb.
Spelarna har inget annat val än att lämna det sjunkande skeppet. Det sena beskedet bara två dagar före elitseriens deadline för transfers skapar ändå ett kaos. Många spelasre var totalt ovetandes och vet inte hur de ska agera.
Centern Calle Söderberg bedöms som den mest attraktive spelaren och är Mifs överlägsne poängplockare med sina tolv mål och 33 assist.
Förra Färjestadsspelarna Jonas Höglund och Mathias Johansson har ännu mycket ogjort och lär också fundera på anbud just nu. Redan under fredagen lär fem-sex spelare göra klart med ny adress.
.jpg)
Spelarna är fria att lämna föreningen. Foto: Daniel Eriksson, Scanpix
Mest lästa just nu
Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM.
På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
Trea, femma, femma - Ludvig Åbergs placeringar i de tre senaste tävlingarna. Inte undra på att en majoritet av Sveriges golfspelare har reserverat tid för TV-tittande, dag som natt, de närmaste fyra dygnen.
Oavsett det inbjudande vädret blir det få besök på deras respektive hemmabana utan de vill följa Ludvig och alla hans slag i jakten på seger när han utmanar värdseliten på klassiska Augusta .
Alex Norén går ut klockan 16.43 på i dag, torsdag, och Åberg slår ut 19.08.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



















