Miljoncirkus i LDB och Umeå

Samtidigt som Umeå IK är i ekonomisk kris när klubben saknar likviditet och inte kan betala sina skulder presenterar LDB FC Malmö ett rekordstort sponsoravtal som möjliggör värvningen av en storstjärna.

Lagom som Umeå IK tvingas konstatera att Marta inte återkommer avslöjas nu att föreningen lider svårt av ekonomiska besvär. Det råder en akut brist på pengar och klubben förmår inte betala en skuld till Scandic hotel på över 200 000 kronor. Pengarna skulle ha varit inne i november, men nu har parterna enats om en senare betalning.

Inom Umeå IK pågår det sedan en länge en intensiv jakt på kontanter. Ett minus på 2-300 000 kronor för verksamhetsåret 2008 var första motgången. Sedan har omkostnaderna för det nya klubbhuset ökat och nu ser klubben hur sponsorintäkterna minskar.

Pengar till andra skulder

Därför har klubben tvingats använda 200 000 kronorna från Uefa till att täcka andra skulder. De pengarna kom som ersättning för boende för tre trupper i samband med Uefa Women's Cup.

Ordförande Lennart Renmark och klubbdirektören Britta Åkerlund konstaterar att pengarna inte räcker till skulderna.
- Vi har det jobbigt rent likviditetsmässigt, sett över hela året kommer vi att klara oss bra, säger Renmark och menar att man trots allt har koll på ekonomin.
- Vi hade räknat med att kunna belåna delar av klubbhuset, men i nuläget är det ingen bank som vill bevilja en sådan kredit, säger Britta Åkerlund till Västerbottens-Kuriren.

Umeå IK hade ett färdigt upplägg med en bra behållning från försäljningen av det gamla klubbhuset där ett lån på drygt 400 000 kronor skulle flyttas till det nya klubbhuset. Men banken nobbar lånet eftersom huset står på en arrenderad tomt.

Föreningen kan inte heller lita till egna tillgångar då den egna kassareserven som var på en dryg miljon 2005 är utnyttjad.

Rekordstort avtal

Samtidigt påstår LDB FC Malmös huvudfinansiär Kent Widding Persson att det nya sponsoravtalet med Intersport är värt 5-7 miljoner på tre-fem år. Det skulle därmed vara ett av svensk damfotbolls största sponsorkontrakt någonsin.

Kent Widding Persson själv räddade klubben när han gick in med sina 25,5 miljoner kronor över åtta år. Han har redan investerat ytterligare miljoner, men ser nu hur satsningen stöds av flera aktörer:

– Avtalet med Intersport ger oss 5-7 miljoner på 3-5 år, hävdar Kent Widding Persson och vill förstärka intresset inför onsdagens presentation av en ny stjärna.

Han försökte länge övertyga Marta innan han drog sig ur affären. Nu har han fått napp på annat håll.
Bland tänkbara namn finns brasilianskorna Christiane och Renata Costa, tyskan Birgit Prinz och engelskan Kelly Smith.

Widdings planer på ett stort forskningscenter för kvinnlig idrott i Malmö avancerar samtidigt och i Sydsvenska Dagbladet påstår han:
– Här var vi två stora hyresgäster på väg in. Men det mesta av pengarna från Intersport går förstås till fotbollen.
 

Med en månad kvar till hockeyns SHL-premiär, den 19 september, vill Djurgården riva upp SHL-organisationens omdiskuterade miljonavtal med energidrycksjätten Red Bull.

 I brev till SHL-styret, ordförande Roger Ekström, kräver DIF-ordföranden Rikard Josefson att alla affärsförbindelser med Red Bull omedelbart upphör.

Striden gäller pengar, supporterkänslor och föreningsdemokrati.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

20-årige  Alvar Myhlback och 37-årige världscupveteranen Calle Halfvarsson kommer båda från Bjursås. Där ska  bygdens söner  mötas vid ett avslappnat, träningsinriktat lopprullskidlopp den 25 augusti. Bakomvarande arrangörer är Lager 157 Ski Team och Wsportsmedia i syfte att gynna Barncancerfonden.

 

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja