Klubben kan köpa en häst till

En kantboll värd 100 000 för egen del – och lika mycket till favoritföreningen. Katarina Fredriksson och Hedemorabygdens Ridklubb är veckans vinnare i JOYNA, det nya digitala lotteriet från Folkspel, föreningslivets eget lotteribolag.

– Kanske blir det en ny häst till vår verksamhet, säger Ann-Christin Hedman, vice ordförande och försäljningsansvarig i HRK. 

 

Varje fredag dras en vinnande prenumeration på JOYNA, Folkspels nya digitala lotteri. En person vinner i premiumvinsten Win-win 100 000 kronor – samma summa tillfaller dessutom föreningen som sålt prenumerationen.

6 september gick vinsten till Katarina Fredriksson, Dalarna och Hedemorabygdens Ridklubb. 

Bollen trillade rätt

– Jag följde dragningen live. Med en boll kvar hoppades jag på 40 kronor i vinst, sedan studsade den i röret som innehöll 100 000-kronorsvinsten, säger Katarina.

En lyckosam kantboll, kan vi lugnt konstatera.

– Att sedan föreningen där jag är engagerad vann lika mycket är givetvis fantastiskt, vi verkar med levande djur och det kostar, fortsätter en lycklig men något omtumlad vinnare.

Som alltså delar glädjen med Hedemorabygdens Ridklubb.

– Precis som så många andra föreningar är det kärvt med ekonomin och vad pengarna ska användas till får vi se, säger Ann–Christin Hedman i styrelsen och ansvarig för klubbens lotterier.

Kanske inköp av en ny häst?

– Möjligen. Kostnaden för det ligger nog kring 100 000 kronor.

Nya oväntade pengar

Det nya digitala prenumerationslotteriet JOYNA gör det enkelt för föreningar att sälja lotter, vilket i sin tur bidrar till att stärka det svenska föreningslivet. För varje månadsprenumeration föreningen säljer, får de behålla 50 kronor, samtidigt som de har chansen att få ytterligare 100 000 kronor om lotten de säljer visar sig vara veckans win-win. 

Folkspel, som bland annat tillhandahåller produkterna Bingolotto och Sverigelotten och nu senast JOYNA, är föreningslivets eget spelbolag. 

– Överskottet från alla våra lotter går direkt tillbaka till föreningarna som säljer dem. Sedan starten 1991 har vi genererat uppemot 18 miljarder kronor till föreningslivet. JOYNA är ett lotteri där alla vinner tillsammans – lottköparen och den förening eller organisation vinnaren har valt att stödja, säger Hans Sahlin, vd på Folkspel. 

JOYNA säljs av föreningar och organisationer, men kan även köpas via Folkspels webbshop där man samtidigt kan välja vilken förening man vill stödja genom sitt köp. 

Tidigare Win-win vinnare, IFK Karlskrona, RBU Värmland, Barnarps IF Jönköping.Vapnö IF Halmstad, 

Rydsgårds IF Gräså Norrskedika, IF Östhammar.Prostatacancerföreningen Öst, RP IF Falu BS Fotbollsklubb, Vara SK, 

Smedjebacken HC, Farstorps GoIF, Landvetter IS, Piteå HC.

Folkspel är en ideell organisation som har 73 riksorganisationer som medlemmar i Sverige. Folkspel erbjuder svenskt föreningsliv möjligheten att sälja lotteriprodukter och på så sätt dra in pengar till sin verksamhet. Sedan starten 1991 har Folkspel genererat uppemot 18 miljarder kronor till svenskt föreningsliv, bland annat genom att föreningarna sålt Bingolotto och Sverigelotten.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Näsfjället är högaktuellt igen. Nu är anläggningen ute till exekutiv auktion. Intressenter har hört av sig, men konkursförvaltaren Henric Schef vill ha bättre betalt.

– Vi måste ha mer än tio miljoner kronor. Det är anläggningren värd. fastslår han.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

Tredje gången gillt för Rögle eller fjärde SM-guldet i den 11:e finalen sedan det första historiska guldet 1978 – signerat ”Hårde Harry”, legendaren Hardy Nilsson och också fick ge namn åt ett rockband.

Sedan 2006 har Skellefteå bara missat play off spel en gång, årets slutspel är  klubbens 19:e i rad. SM-guld år är 1978, 2013, 2014 och 2024 – mot just Rögle. Tala om stormakt.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Inte en TV-säsong utan Gunde Svan i rutan. Nu tar han med sonen Ferry i en ny realityserie som  har premiär Gunde  har en dröm - att kunna samla hela familjen hemma i Dalarna och därför bestämmer sig Gunde och sonen  för att tillsammans renovera ett förfallet torp nära barndomshemmet. 

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen