Stjärnhästen Madick i tingsrätten

Fyra erfarna stallägare och ryttare har aldrig sett, eller hört talas om, ett så ensidigt kontrakt. Därför blir stjärnhästen Madick ett fall för tingsrätten. Ägaren är en sjuksköterska och motpart, företaget Ridab med den kända ryttarinnan Helene Lundbäck.

Stallägarna och ryttarna vittnar om att kontraktet är så långt ifrån branschens praxis som det kan vara. Det vanliga är att prispengar delas lika och att ryttaren får tio procent vid en eventuell försäljning av hästen.

Helena Lundbäcks far, Hans Lundbäck, anser däremot inte att det råder några onormala villkor. ”Jag har andra ägare som har liknande avtal som tycker det funkar jättebra. Så det är inget konstigt”, säger han till Göteborgs-Posten.

Helena Lundbäck och hästen Madick har haft stora framgångar tillsammans. Nu är duon också klar för Världscup-finalen i Las Vegas i april. Hittills har de vunnit två miljoner - utan att ägaren har fått en krona.

Hur normalt det är avgör tingsrätten om två veckor. Ridab heter företaget från Norrköping och det är far och dotter Lundbäck som är svarande i det kommande målet.

Den 9 oktober 2004 skrevs ett avtal mellan Ridab och Madicks ägare, en undersköterska från Skåne, som fyra år tidigare hade köpt hästen för 40 000 kronor. Hästen hade då visat stor talang och ägaren ville just 2004 att Helene Lundbäck skulle testa Madick.

Hans Lundbäck såg också potentialen och föreslog ett kontrakt, som skulle gälla i sex år, inför vilket hästägaren tvekade, men slutligen skrev på eftersom hon kände sig tvingad. GP citerar ur avtalet:

"att eventuella prispengar, hederspriser eller andra bidrag tillfaller Ridab. Prisrosetter och plaketter tillfaller ägaren.
"att försäkring och veterinärkostnad betalas av ägaren.
"att om hästen säljs ska Ridab ha 50 procent av försäljningssumman i provision, efter avräkning av ingångsvärdet 1 000 000 kronor. Skulle hästen säljas inom 24 månader efter avtalet upphört så ska Ridab ha rätt till sin provision även då.

Madick är värd uppemot 20 miljoner kronor, men har uppnått en ålder av 15 år när kontraktet går utom två år och då har värdet minskat avsevärt. Ägaren har ändå ingen möjlighet att göra något, enligt kontraktet.

Nu stäms Ridab av ägaren som via ombudet, Juristfirman Yvonne Nordgård, gör klart att kontraktet ska rivas eftersom det anses oskäligt. Dessutom ska Ridab omgående återlämna Madick och betala 1,4 miljoner till ägaren, plus ränta från delgivningsdagen.

- Jag vill inte kommentera en pågående process men jag kan säga så mycket att hästägaren är oerhört besviken på det sätt som bolaget kommit att nyttja avtalet. Hon har ju förlorat alla sina rättigheter till Madick. Det är det som föranlett henne, efter mycket övervägande, att försöka få tillbaka hästen. Det är ju det detta handlar om, att få tillbaka hästen, säger Yvonne Nordgård till GP.

Hans Lundbäck ser inga tveksamheter alls med kontraktet: ”Det är väldigt tydligt och klart. Dessutom har det fungerat i fyra år och sedan får hon en idé att bara hoppa ur det. Juristerna får avgöra, det ska bli skönt att städa av detta i tingsrätten”.
 

Fansens reaktioner ooch protester fick rn snabb reaktion hos Svensk Elitfotboll (SEF) och Elitfotboll Dam (EFD). Beslut är redan taget om att inleda en gemensam utredning om transparens vid spelarövergångar för svensk elitfotboll. Och detfår inte bli någon långbänk för ärendet,Utredningen förväntas  vara klar under året. 

I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.

Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.

Hon står i vägen för svenskt bronsjubel.   Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är  en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.

I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.

Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10.  I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Avtalet går ut under torsdagen och  ingen ny överenskommelse är i sikte, skriver Dagens Media.

,Det skulle innebär att 1,2 miljoner tv-tittare kan drabbas.Bakgrunden är den att  Telia och Viaplay inte kommer överens och ingen ny överenskommelse är nära, enligt uppgifter

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen