Zidane har byggt en miljardindustri

Zinédine Zidanes stjärnstatus är oförändrad och han tjänar omkring 33 miljoner kronor om året i reklamintäkter. Hans förmögenhet är anseenlig och dessutom är han involverad i flera företag som genererar nya miljonintäkter.

Han skallade en motspelare och ett rött kort förvisade honom av planen. Men Zinédine Zidane är legendarisk och hans sagolika fotbollskunskap glömmer inte någon.

Tyst, lite butter och omgiven av flera frågor än svar är denne franske nationalidol, född 23 juni 1972 i Marseille, Frankrike. Han korades till världens bästa fotbollsspelare 1998, 2000 och 2003 och blev mottagare till Guldbollen (som delas ut av France Football) 1998. Samma år utsågs han även till världens bäste idrottsman.

Den franska journalisten Besma Lahouri har skrivit ”Zidane – une vie secrète”, alltså ”Zidane - ett hemligt liv”, ett porträtt av Zidane, muslim och av algeriskt ursprung, en är född och uppvuxen i Marseille under fattiga förhållanden.

En fantastisk speluppfattning och en lysande teknik gjorde honom till en stjärna under hela 90-talet. Han avgjorde VM-finalen 1998 med två mål – båda på nick, förresten - mot Brasilien.

Zidane har själv inte bidragit till boken utan snarast velat att hans bekanta skulle hålla tyst. Han gillar att verka i det tysta och låta resultatet tala. Han har också gjort en fantastisk resa i livet.

Han driver ett finansbolag, ett fastighetsbolag, men framför allt sitt eget märke, ”Zinédine Zidane”, där bl a hans syster och tre bröder jobbar. Han är ägare till företag som tillverkar sportartiklar och dataprodukter, han har köpt ett antal fastigheter under åren, men det är framför allt reklamkontrakt som han gillar mest.

Det gäller allt från ett treårigt kontrakt med telefonoperatören Orange som gav honom 57 miljoner euro. Han har haft flera uppdrag vida italienska försäkringsbolaget Generali. Adidas, optikerkedjan Grand Optical och livsmedelsindustrins Danone är också företag som vill förknippas med Zidane. 
 
 

 Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM. 

På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

När Kennet Andersson  dundrade in två mål mot Saudiarabien i åttondelsfinal  och säkrade svensk avancemang i 1994 års fotbolls-VM exploderade Sverige.  Kennets ikoniska målgest, händerna formade som två ”skjutglada” pistoler, spreds över landets alla arenor. 

Kennet hade inspirerats av ett domartecken från australisk fotboll.  

Nu återvänder blågult till Dallas, det är här förbundskapten Graham Potter slår upp  sin svenska VM-camp, efter beslut av FIFA, VM-arrangörer. Dallas i juni är rekordhett, när Kennet avlossade sina ”pistoler”, 3-1 till Sverige, lade den svenska lagledningen ut nedkylda handdukar vid sidlinjen – där spelarna kunde svalka sig.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen