Miljonbelöning till Färjestad
Linköpings som tvåan i serien får en prischeck på 500 000 kronor och trean Frölunda tilldelas 250 000 kronor.
Elitserien redovisar ett nytt fantastiskt publikår. Visserligen finns ett tapp, men det består enbart av en procent. Drygt 2 miljoner (2 065 758) åskådare besökte arenorna runt om i landet under grundseriens 55 omgångar och det är alltså ett minus med en procent jämfört med 2007-2008.
Sex lag har plussiffror jämfört med förra säsongen där HV71 har den trognaste publiken med en beläggningsprocent på nästan osannolika 99,2. Frölunda kommer tätt efter med en beläggning på 93,3 procent.
På måndag kväll får slutspelslagen välja motståndare enligt följande modell: Ettan Färjestad väljer mellan sjuan Brynäs och åttan Timrå. Tvåan Linköping väljer mellan de två återstående sämst placerade lagen och därefter är det trean Frölunda och fyran HV71:s tur.
Hur resonerar då klubbarna? Här är några röster via TT om hur de tänker agera:
Färjestad: ”Jag känner till vår svit mot Brynäs men vi har 4-1 i matcher mot Timrå den här säsongen så det är en bra trend det också”. (Lagkapten Rickard Wallin)
Linköping: ”Vi ska diskutera det här nu. Fram tills nu har vi bara koncentrerat oss på att avsluta serien bra”. (Tränaren Slavomir Lener)
Frölunda: ”Jag har inte någon önskemotståndare. Ska man gå långt ska man kunna slå alla lag. Färjestad får naturligtvis finna sig i att vara favorit, sedan finns sju outsiders och vi är en av dessa”. (Tränaren Ulf Dahlén)
HV71: ”När man väljer ut en motståndare bjuder man ju samtidigt dem på extra tändvätska, så det känns kanonbra att slippa välja. Om man ska vinna SM-guld måste man ändå kunna slå alla lag” (spelaren Per Gustafsson)
Mest lästa just nu
I delårsrapporten för första kvartalet 2026 redovisar AIK Fotboll AB minskade intäkter med 7,6 miljoner kronor jämfört med föregående års rapport för januari-mars.
23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.
Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna
Fjolårsvinnaren Casper Ruud återvänder till Bybit Stockholm Open. Den norske stjärnan är klar för årets turnering, som pågår 7–14 november i Kungliga Tennishallen i Stockholm.
Casper Ruud vann fjolårets upplaga efter finalseger mot fransmannen Ugo Humbert i två raka set. I november är han tillbaka i Stockholm med målet att försvara titeln på nytt.
"Jag kommer för att försvara min titel”
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



















