Avhoppare kritiserar SOK

Gymnastikförbundets ordförande Malin Eggertz Forsmark har avgått som styrelseledamot i SOK. Det fick räcka med två år. Alla turer runt Veronica Wagners OS-medverkan och slutliga nej från SOK blev till slut för mycket för en arg Malin Eggertz Forsmark.

Hon anser att SOK i sitt svar och i debatten visar väldigt liten lyhördhet och respekt inför förbundens situation: ”Man hänvisar i sitt yttrande till att redan existerande regler möjliggör uttagning med avsteg från fastlagda kriterier. Detta yttrande är enligt min mening en ren skymf – vilket jag också sagt till SOK:s styrelse”.

- Under den diskussion vi i somras hade runt Veronica Wagner nämndes inte detta, än mindre tillämpades, trots att vi skriftligen bad om en omvärdering av SOK:s beslut om Wagners deltagande

Gymnastikförbundets motion om en förändring av SOK:s uttagningskriterier till OS bifölls inte heller av årsmötet trots stöd från flera förbund: ”I debatten fick vi dock stöd från flera förbund – friidrotten, konståkning, boxning.  Det är tydligt att SOK:s hårt tillämpade uttagningsregler skapar problem inte bara för gymnastiken”, säger Eggertz Forsmark till gymnastikförbundets hemsida.

Hon betonar betydelsen av att se tydliga mål: ”Det är faktiskt SOK själva som brukar tala om ’den olympiska drömmen’ som drivkraft. Jag menar att det är viktigt att hålla denna dröm vid liv genom att öppna för fler kvalificerade idrottare. Det skulle gynna idrotten både nationellt och internationellt. Ingenting ger en sådan exponering som deltagande i ett OS.

Att hon nu hoppas av SOK:s styrelse efter bara två år stoppar inte hennes ambitioner: ”Det arbetet pågår även utanför SOK. Jag brinner för idrottens utveckling och i en renodlad roll som förbundsordförande för ett av de stora specialidrotterna arbetar man också för dessa mål”.

- Som styrelseledamot måste man acceptera att alla beslut inte går den väg man vill.  Men blir det tillräckligt många diskussioner i viktiga frågor där man inte får respekt för sina åsikter måste man ta konsekvenserna.  I mitt fall handlar det givetvis om uttagningskriterierna och diskussionerna runt Wagner, men också om andra frågor – inte minst organisationsutredningen där jag anser – och har framfört till SOK:s ledning – att dialogen med styrelsen,  liksom mellan SOK och RS,  inte varit sådan som jag anser att den borde vara.

Hinc Robur et Securitas (inte verifierad)

tors, 2009-05-07 18:07

1. SOK:s Skymf

Att SOK under ett antal veckor vart fjärde år disponerar reklamvärdet på förbundens stjärnämnen, säljer dess reklamvärde och sedan med hjälp av pengarna sätter siog över specialförbunden i deras egen planering av elitverksamheten är en skymf. Många små förbund som bara syns under olymåpiaår är lättköpta röster och så vill SOK att det skall förbli. Det handlar om vanligt maktköp. Att dessa små förbund tror att de blir utan pengar om det är RF som säljer reklamvärdet vart fjärde år är en planterad vanföreställning. Om det står RF på avin eller SOK har ingen betydelse, bara specialförbundet får sköta sin egen idrott. Vad värre är... att det kan sitta en f.d. bordtennisspelare och, med kraft av pengar som inhämtats med hjälp av olika idrottsstjärnor, sedan bestämma över hur gymnastikförbundet skall bedöma över Veronicas fysiska status, Skidskyttarnas vallaupplägg eller backhopparnas tävlingsplanering. Det är en skymf mot specialförbunden och dess föreningar som i grunden gett dessa förmågor möjlighet att bli olympiakandidater.

23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.

Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna

Fjolårsvinnaren Casper Ruud återvänder till Bybit Stockholm Open. Den norske stjärnan är klar för årets turnering, som pågår 7–14 november i Kungliga Tennishallen i Stockholm.  

Casper Ruud vann fjolårets upplaga efter finalseger mot fransmannen Ugo Humbert i två raka set. I november är han tillbaka i Stockholm med målet att försvara titeln på nytt.

 

"Jag kommer för att försvara min titel”

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen