Bidragsfusk för miljoner

Misstankarna om fusk i miljonutbetalningarna för det lokala aktivitetsstödet stärks. När RF kontrollerade 1 104 av 10 500 föreningar underkändes nära en halv miljon av drygt 4.2 miljoner deltagartillfällen. Därmed stoppades utbetalningar på 7,5 miljoner.

Det lokala aktivitetsstödet, LOK, bygger på föreningarnas egna uppgifter om antalet sammankomster och antalet deltagare. Sedan 1971 skickas rapporter in till RF som sedan betalar ut pengar.

Tvivlet till sanningshalten i rapporterna har funnits under alla år och RF gör också kontroller. Nu tilltar misstanken om fusk i många föreningar efter de nya uppgifterna. Om de 1 004 kontrollerade föreningarna har ett typiskt beteende är det åtskilliga miljoner som felaktigt betalas ut.

283 felaktiga miljoner

Svenska Dagbladet har granskat siffrorna och kommit fram till att det enbart under 2007 rörde sig om totalt 63 miljoner kronor som skulle ha stoppats om ett så kallat felaktigt beteende är utbrett bland alla föreningar. Under en fyra-årsperiod skulle det bli så mycket som 283 miljoner.

”Svenska idrottsföreningar lurar varje år till sig mångmiljonsummor i statligt bidrag. Under de fem senast granskade åren kan drygt 283 miljoner kronor ha betalats ut på felaktiga grunder”, skriver Svenskan.

10 000 idrottsföreningar söker statligt LOK-stöd, pengar som i sin tur kommer från Svenska Spels överskott och fördelas av RF. Men frågan är hur många miljoner som inte ska betalas ut. Enligt SvD och siffror från 2003-2007 är det mycket större pengar än vad många har befarat.

Fakta från 2007:
•10 500 föreningar fick LOK-stöd vilket uppgick till 632 miljoner kronor.
•1 104 föreningar fick sina uppgifter kontrollerade.
•RF underkände närmare 136 000 av de drygt 509 000 sammankomster som kontrollgruppen sökte bidrag för.
•RF underkände närmare en halv miljon av de drygt 4.2 miljoner deltagartillfällen föreningarna sökte bidrag för.

Kontroller vissa klubbar

- Det blir ju en ofantlig summa på totalen, det blir det ju. Men jag menar att de kontrollerade föreningarna inte är riktigt representativa. Vi kontrollerar klubbar där vi ser att siffrorna i deras ansökan ökat anmärkningsvärt jämfört med föregående år. Klubbar som vi har anmärkning på kontrolleras automatiskt året därpå, säger Göran Larsson, administrativ samordningschef på Riksidrottsförbundet (RF).

- På tio år har vi haft sju eller åtta fall där det utan tvivel handlat om misstänkt brott. I några fall har det blivit polisanmälan. Vi ska också komma ihåg att det ibland blir fel åt andra hållet, att vissa klubbar fyllt i ansökan på ett sätt att de fått mindre summa än de egentligen skulle ha haft.

Göran Larsson fortsätter: ”Det kan handla om att man inte riktigt förstått vilka aktiviteter som man är berättigad LOK-stöd för. Det är i snitt 20 procents omsättning på ledare i föreningarna och är man som ny i en klubb inte insatt i rutinerna kan det bli fel.

Göran Larsson menar att det ändå finns alla skäl att skärpa kontrollen av föreningarnas uppgifter.

Med en månad kvar till hockeyns SHL-premiär, den 19 september, vill Djurgården riva upp SHL-organisationens omdiskuterade miljonavtal med energidrycksjätten Red Bull.

 I brev till SHL-styret, ordförande Roger Ekström, kräver DIF-ordföranden Rikard Josefson att alla affärsförbindelser med Red Bull omedelbart upphör.

Striden gäller pengar, supporterkänslor och föreningsdemokrati.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

20-årige  Alvar Myhlback och 37-årige världscupveteranen Calle Halfvarsson kommer båda från Bjursås. Där ska  bygdens söner  mötas vid ett avslappnat, träningsinriktat lopprullskidlopp den 25 augusti. Bakomvarande arrangörer är Lager 157 Ski Team och Wsportsmedia i syfte att gynna Barncancerfonden.

 

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja