Jakten inleds på Obolmännen
Det var i måndags som rådman Robert Östberg vid Örebro tingsrätt gav beskedet. Då varken Johansson eller Saradlic har svarat för bouppteckningsed vid konkursförhandlingarna hade inte Östberg något val. Nu vill han att polisen spårar männen och att de häktas.
- Det här är ett mycket ovanligt beslut, säger Robert Östberg och förklarar att de flesta företagare inställer sig för att lämna ed innan rätten fattat beslut om häktning, enligt Norrbottens-Kuriren.
De bägge männen har inte medverkat i utredningen och därmed inte hjälpt till att klarlägga tillgångar och skulder i boet, vilket innebär ett godkännande till konkursförvaltarens utredning av boet.
Einar Wanhainen är konkursförvaltaren som har kunnat visa att privatpersoner och stiftelser investerat över 100 miljoner i Obol utan att det längre finns några tillgångar.
Polisen i Örebro har nu uppdraget att efterlysa och hitta männen. Men även om en efterlysning sprids nationellt har Johansson och Saradlic möjligheter att hålla sig gömda.
Ändå har Saradlic sin familj i Örebro, där han också har vistats vid några tillfällen. Johansson har däremot varit svårare att spåra, och endast framträtt vid två enskilda intervjutillfällen.
Själva häktningsbeslutet kan vara otillräckligt när det gäller ett utelämnande från annan nation, men
samtidigt synar åklagare Staffan Granerfeldt hela fallet med misstanken om grovt bedrägeri och grov förskingring. Då intensifieras jakten på Obol-männen.
Mest lästa just nu
Med en månad kvar till hockeyns SHL-premiär, den 19 september, vill Djurgården riva upp SHL-organisationens omdiskuterade miljonavtal med energidrycksjätten Red Bull.
I brev till SHL-styret, ordförande Roger Ekström, kräver DIF-ordföranden Rikard Josefson att alla affärsförbindelser med Red Bull omedelbart upphör.
Striden gäller pengar, supporterkänslor och föreningsdemokrati.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
20-årige Alvar Myhlback och 37-årige världscupveteranen Calle Halfvarsson kommer båda från Bjursås. Där ska bygdens söner mötas vid ett avslappnat, träningsinriktat lopprullskidlopp den 25 augusti. Bakomvarande arrangörer är Lager 157 Ski Team och Wsportsmedia i syfte att gynna Barncancerfonden.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Det blir mera basket i TV i höst-. SVT sänder landslagets kvalmatcher.
– Jätteroligt besked, säger NBA-stjärnan Pelle Larsson till kanalen.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja



















