Jakten inleds på Obolmännen

Bo Johansson och Jan Saradlic är häktade i sin frånvaro. Nu ska polisen jaga de två misstänkta personerna bakom Obol-härvan. 100 miljoner är försvunna och därför gömmer sig männen i utlandet.

Det var i måndags som rådman Robert Östberg vid Örebro tingsrätt gav beskedet. Då varken Johansson eller Saradlic har svarat för bouppteckningsed vid konkursförhandlingarna hade inte Östberg något val. Nu vill han att polisen spårar männen och att de häktas.

- Det här är ett mycket ovanligt beslut, säger Robert Östberg och förklarar att de flesta företagare inställer sig för att lämna ed innan rätten fattat beslut om häktning, enligt Norrbottens-Kuriren.

De bägge männen har inte medverkat i utredningen och därmed inte hjälpt till att klarlägga tillgångar och skulder i boet, vilket innebär ett godkännande till konkursförvaltarens utredning av boet.

Einar Wanhainen är konkursförvaltaren som har kunnat visa att privatpersoner och stiftelser investerat över 100 miljoner i Obol utan att det längre finns några tillgångar.

Polisen i Örebro har nu uppdraget att efterlysa och hitta männen. Men även om en efterlysning sprids nationellt har Johansson och Saradlic möjligheter att hålla sig gömda.

Ändå har Saradlic sin familj i Örebro, där han också har vistats vid några tillfällen. Johansson har däremot varit svårare att spåra, och endast framträtt vid två enskilda intervjutillfällen.

Själva häktningsbeslutet kan vara otillräckligt när det gäller ett utelämnande från annan nation, men
samtidigt synar åklagare Staffan Granerfeldt hela fallet med misstanken om grovt bedrägeri och grov förskingring. Då intensifieras jakten på Obol-männen.

 Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM. 

På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

När Kennet Andersson  dundrade in två mål mot Saudiarabien i åttondelsfinal  och säkrade svensk avancemang i 1994 års fotbolls-VM exploderade Sverige.  Kennets ikoniska målgest, händerna formade som två ”skjutglada” pistoler, spreds över landets alla arenor. 

Kennet hade inspirerats av ett domartecken från australisk fotboll.  

Nu återvänder blågult till Dallas, det är här förbundskapten Graham Potter slår upp  sin svenska VM-camp, efter beslut av FIFA, VM-arrangörer. Dallas i juni är rekordhett, när Kennet avlossade sina ”pistoler”, 3-1 till Sverige, lade den svenska lagledningen ut nedkylda handdukar vid sidlinjen – där spelarna kunde svalka sig.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen